21 Eylül 2020, Pazartesi

Büyükliman'ın en güncel ve güvenilir haber sitesi.

AKÇAABAT KENT KONSEYİ TOPLANDI

AKÇAABAT KENT KONSEYİ TOPLANDI

Toplantıya; Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim’in yanı sıra Belediye Başkan Yardımcısı Serkan Özdemir, Kent Konseyi üyeleri ve Belediye Meclis üyeleri katıldılar.

Akçaabat Kent Konseyi’nin Eylül Ayı Olağan Genel Kurul Toplantısı, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Toplantının açılış konuşmasını Kent Konseyi Başkanı Mehmet Salih Köse yaptı. Köse konuşmasında, Akçaabat Kent Konseyi olarak yapılan faaliyetlerden bahsetti. Faaliyetleri bir bir sıralayan Kent Konseyi Başkanı Mehmet Salih Köse, “Akyazı’ya yapılması planlanan kanalizasyon atık arıtma tesisinin yerinin doğru olmadığını ve bu tesisin markalaşma yolunda emin adımlarla ilerleyen Akçaabat’ı baltalayacağını dile getirerek kamuoyuyla paylaştık. Bu düşüncemiz üzerinde kararlılıkla durduk ve gerekli tüm kurumlara, idarecilere, siyasi liderlere ilettik. Akçaabat sahilinden geçirilmesi planlanan yolun, Akçaabatlılar için nefes alma alanı olan sahilimizi yok edeceğini ısrarla dile getirerek kesin çözümün Güney Çevre Yolu olduğunu daime vurguladık. Yılın belirli dönemlerinde şehir trafiğimiz artmaktadır. Trafiğin artması üzücü olayların yaşanmasına neden olmaktadır. Bu konuda gerekli noktalara ilgili kurumlarca kavşakların yapılması talebinde bulunduk. Şehrimizin bir değeri olan Darıca Dini Yüksek İhtisas Merkezi Trabzon’un doğusuna taşınılmak istendi. Bu karara tepkimizi göstererek Darıca Dini Yüksek İhtisas Merkezi’nin mevcut yerinde kalmasını sağladık.” dedi.

Akçaabat Kent Konseyi’nin kurulduğu günden itibaren Akçaabat’ın her kesiminden temsilcilerin olmasına özen gösterdiklerini belirten Köse, bu bağlamda Kadın, Gençlik, Spor, Kültür ve Sanat Meclislerini kurduklarını söyledi. Akçaabat’ın adına yaraşır bir kent olmasında katkı sağlamak için durmadan proje ürettiklerinin de altını çizen Mehmet Salih Köse, “Akçaabat’ta Açık Hava Spor Müzesi, Akçaabat Kent Müzesi kurulması gibi kültürel hayata katkı sağlayacak geçmişi günümüzde de yaşatacak projelerimiz var. Bunun yanında Sargana Destanı Anıtı’nın Akçaabat Kavaklı Mahallesi’ne de yapılması da projelerimiz arasında yer alıyor. Şehrimiz her şeyden önce bir spor şehridir. Gençlerimizi ve spor yapmak isteyen herkesi düşünerek Spor Toto teşkilatı ile işbirliği yaparak Akçaabat’ta bulunan sahaların nizami hale getirilmesi girişimlerinde bulunduk. Tüm bu çalışmalarımızda bizlere destek veren Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim’e, siyasi parti başkanlarımıza, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’na, vekillerimize ve bakanlarımıza Akçaabat Kent Konseyi olarak teşekkür ediyorum. “ ifadelerini kullandı.

Akçaabat Kent Konseyi’nin Eylül Ayı Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda söz alarak konuşma yapan Kent Konseyi Üyeleri, Akçaabat Kent Konseyi’nin kurulduğu günden itibaren birlik ve beraberlik içerisinde güzel çalışmalara imza attığını dile getirdi. Üyeler, El ele vererek Akçaabat’ın adını sınırlar ötesine bile taşımanın mümkün olduğunu ayrıca sevgi ve saygı çerçevesinde kanayan yaralarına parmak bastıklarının da altını çizdiler.

 

Akçaabat Kent Konseyi’nin Eylül Ayı Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, “Kent Konseyleri her kesimden temsilcilerin bir araya gelerek oluşturdukları topluluklardır. Kent Konseyleri yerel düzeyde demokratik katılımın yaygınlaştırılmasına, hemşerilik hukuku ve ortak yaşam bilincinin geliştirilmesine katkı sağlayan, sürdürülebilir gelişmenin sağlanması ve bu konuda ortaya çıkan sorunların çözümüne yönelik fikirler geliştiren, kente ilişkin temel stratejiler ve faaliyet planlarının belirlenmesinde, uygulama ve izleme süreçlerinde tüm kenti kapsayan ortak bir aklın oluşturmasına katkı sağlayan kuruluşlardır. Bu bağlamda Kent Konseyimizin her bir ferdine önemli görevler düşüyor. Bakınız tek derdimiz Akçaabat olmalı. Bu çatı altında tek hedefimiz Akçaabat’ın yarını olmalı. Bizden sonraki nesillere, çocuklarımıza yaşanılabilir bir şehir nasıl inşa edebiliriz? Derdimiz bu olmalı. Akçaabat’ı tarihine ve şanına yakışır bir şehir haline nasıl getirebiliriz. Bunları istişare etmeliyiz. Hiç kimse merak etmesin eksikler giderilir, hatalar düzeltilir. Unutmayalım buradaki davamız; birlik, beraberlik ve kardeşlik davasıdır.” şeklinde konuştu.

Başkan Ekim Akçaabat için büyük önem arz eden konulara da değinerek “Akçaabat hepimizin. Hepimiz Akçaabat için gayret gösteriyoruz. Sizlerle beraber Akçaabat’ın geleceğini inşa etmeye çalışıyoruz. Akçaabat’ın yararına olan her şeye birlikte karar vereceğiz. Sahillerde yürüyüş ve bisiklet yollarının doğru olduğunu, insanların plajlardan yaralanması gerektiğinin doğru olduğuna karar verdiysek gereken diğer huşulara da birlikte karar vereceğiz. Kavşaklarımızın düzenlenmesi, Pulathane Bulvarı ve Güney Çevre Yolunun şehrimiz için ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Bu konudaki tüm adımları da birlikte atmalıyız. Beni birlik ve beraberlik içerisinde Akçaabat’ı yönetmeyi arzu ediyorum. Hıdırnebi ile ilgili projemizde oranın daha verimli bir turizm alanı olmasını hedefliyoruz. Bu projemizi de burada olan arkadaşlarımızla fikir alış verişi yaparak birlikte çeşitli değerlendirmelerde bulunarak şekillendirdik. Sahilde bulunan sondaj makineleri ile ilgili gündemde çeşitli söylentiler var. Buna bir açıklık getirmek istiyorum. Orada bilgimiz dahlinde zemin etüdü çalışmaları yapılıyor.Biz, kıyılardaki düzenlemeleri gerçekleştirebilmek için alt yapıları hazırlıyoruz ve bunun için de belli başlı çalışmalar yapıyoruz. Sondaj çalışmaları dahil olmak üzere. Şu anda orda olan çalışmalar tamamen bilgimiz dahilinde yapılmaktadır. Sahillerdeki düzenlemelerimiz için gerekli olan bir çalışmadır. “ dedi.

 

 

Akçaabat Kent Konseyi’nin Eylül Ayı Olağan Genel Kurul Toplantısında iki madde oylanarak oy çokluğu ile kabul edildi. Bunlar, yılın bir gününün ‘Dünya Akçaabatlılar Günü ‘ilan edilmesi ve Akçaabatlı değerleri şahıslara kategorilerine göre ödül gecesi düzenlenmesi.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık