01 Mart 2021, Pazartesi

Büyükliman'ın en güncel ve güvenilir haber sitesi.

DOÇ. DR. VEHBİ BAŞER’DEN ÇARPICI AÇIKLAMALAR

DOÇ. DR. VEHBİ BAŞER’DEN ÇARPICI AÇIKLAMALAR

1961 yılında Eskişehir’de doğan Doç. Dr. Vehbi Başer, editörümüzün kendilerine yönelttiği bazı soruları yanıtladı. Başere yöneltilen, ‘TV programlarında ve açık oturumlarda nasıl tepkiler aldınız?’ şeklindeki ilk soruyu Başer şöyle açıkladı: “Genellikle televizyon programlarında erişim fırsatı bulanlar tarafından sorular yönlendiriliyor. Bazı programları kayıttan, bazılarını canlı yayın olarak yapıyoruz. Canlı yayınlarda çeşitli tepkiler alıyoruz. Kayıttan yayınlarda da internet ortamından çeşitli tepkiler geliyor. Ben İlahiyat fakültesi mezunuyum ama; kendimi ilahiyatçı olarak tanımlamam. Çünkü ben hiç ilahiyat alanında çalışmadım, sosyolog olarak çalıştım. İzleyicilerimden genellikle olumlu tepkiler aldım. Öğrenilecek çok şey var, biz de bazı şeyler katıyoruz hayata. Kamuoyunda yürüyen, pratik tartışmalara giren bir insan değilim. O yüzden de siyasi meselelerde, tabiri caizse yardıra yardıra cazgır çeken bir program tarzım yoktur”.

 

“TEST SORULARI ÖĞRENCİLERİN AKADEMİK YETİŞMESİNDE UYARICI ROL OYNAMAZ”

Kendilerine, “Üniversitede öğrencilerinizle aranız nasıl?” şeklinde bir soru yöneltildi. Doç. Dr. Başer ise üniversitelerde kontenjanların çok yüksek olduğuna dikket çekerek, “Bizim bölümümüzde birinci öğretimde 120, ikinci öğretimde 120 olmak üzere 240 öğrencimiz var. 2016 yılında Kocaeli Üniversitesi’ne geçtiğimde inançlar nedeniyle bir kadro daralması yaşanmıştı ve ben de 240 öğrenciye Siyasal Düşünceler dersi verdim iki dönem. Daha sonra bu konuyla ilgili uzman arkadaşlarımız gelince dersleri onlara devrettim. Şu anda benim yürüttüğüm dersler daha ziyade lisansta seçmeli dersler statüsünde. Siyasal Düşünceler Dersi’nde edindiğim izlenimleri paylaşabilirim: “Eğer öğrencilere sınavda bir klasik soru sorarsanız, sınav sonuçlarını ilan edinceye kadar onları çok bekletmiş oluyorsunuz. Dolayısıyla sınavları test yapmak zorunda kalıyoruz öğrencilerin sayıları kalabalık olduğu için. Bu test sınavları da öğrencinin akademik olarak yetişmesinde her hangi bir uyarıcı rol oynamıyor. Şimdiki yürüttüğüm seçmeli derslerimde ben öğrencilerimle doğrudan diyalog kurmak çabasındayım ve dönem boyunca öğrenciyi çalıştırırım. Mesela dönem başında sordum öğrencilere niye seçtiniz bu dersi; sizleri korkutan olmadı mı diye. ‘Hocam özellikle bu dersi seçmemizi istedi üst sınıfdaki arkadaşlar. Çok çalıştırır, hiç bir şeyi beğenmez, acayip yorar ama; çok yüksek not verir, çok şey öğrenirsiniz’ dediler ve onun için aldık bu dersi dediler”

“TRABZON’U GÖRMESENİZ DE TRABZON’U TANIRSINIZ”

Editörümüz Ziya Fidaye tarafından son olarak Doç. Dr. Başer’e şöyle bir soru yöneltildi: “Öğrencileriniz hiç bir şeyi beğenmez dediler. Siz Trabzon’u beğendiniz m?”

“Trabzon benim hem ana, hem baba tarafından memleketim sayılır. Babamın annesi Trabzon göçmeni. Annemin babası Eskişehir’de çalışırken evlenmişler. Annemin babası Çaykaralıdır. Trabzon’a bu benim üçüncü gelişim. Daha önce bir gezi için 15 günlüğüne gelmiştik, aradaki gelişim de Siyaset Akademisinde yerel yönetimler konusunda bir ders vermeye gelmiştim. Ancak uçaktan indi- bindi usulü Trabzon’u görme fırsatım olmamıştı. Trabzon çok güzel bir yer. Zaten Trabzon’u görmeseniz de Trabzon’u tanırsınız. Trabzon kökeninden olmasanız da tanırsınız. Türkiye’nin en yoğun nüfus ihraç eden illerinden biridir. Trabzonlulardan, Trabzon ne kadar tanınır diye sormak abes olur; Trabzonlular her yerde Trabzon’u tanıtırlar. Bu güzel memlekette yaşıyor olmanın bir ilahi bağış olduğunu düşünüyorum ben. Onun için Trabzonlular, Trabzon’un kıymetini bilsinler, bu güzel memleketi korusunlar isteriz” ifadelerine yer verdi.

 

 

Haber Videosu


Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık