16 Haziran 2021, Çarşamba

Büyükliman'ın en güncel ve güvenilir haber sitesi.

EMEKLİ AMİRALLERİN BİLDİRİSİ DARBE TARTIŞMASINA DÖNÜŞTÜ

EMEKLİ AMİRALLERİN BİLDİRİSİ DARBE TARTIŞMASINA DÖNÜŞTÜ

TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un Cumhurbaşkanı Erdağan'ın Montrö Anlaşmasının feshedebileceği yönündeki sözleri ile Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı'nın sarık ve cüppeli halde bir tarikat evine gitmesi üzerine 104 emekli amiral bir bildiri yayımladı. AKP iktiarı ve küçük ortağı MHP'den bildiriye gelen tepkilerin ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

 

104 emekli amiral, Montrö tartışmaları ve Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı ile ilgili bildiri yayımladı. Bildiride, “Montrö Sözleşmesinin tartışma konusu yapılmasına/masaya gelmesine neden olabilecek her türlü söylem ve eylemden kaçınılması gerektiği kanaatindeyiz” ifadeleri kullanıldı.

 

BİLDİRİNİN İÇERİĞİ

Veryansın TV'nin aktardığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Son zamanlarda gerek Kanal İstanbul, gerekse Uluslararası Antlaşmaların iptali yetkisi kapsamında Montrö Sözleşmesi’nin tartışmaya açılması endişe ile karşılanmaktadır.

 

Türk Boğazları, dünyanın en önemli suyollarından biri olup, tarih boyunca çok uluslu antlaşmalara göre yönetilmiştir. Bu antlaşmaların sonuncusu ve Türkiye’nin haklarını en iyi şekilde koruyan Montrö; sadece Türk Boğazlarından geçişi düzenleyen bir sözleşme değil, Türkiye’ye İstanbul, Çanakkale, Marmara Denizi ve Boğazlardaki tam egemenlik haklarını geri kazandıran, Lozan Barış Antlaşmasını tamamlayan büyük bir diplomasi zaferidir. Montrö, Karadeniz’e kıyıdaş ülkelerin güvenliğinin temel belgesi olup Karadeniz’i barış denizi yapan sözleşmedir. Montrö, Türkiye’nin herhangi bir savaşta, savaşan taraflardan birinin yanında istemeden savaşa girmesini önleyen bir sözleşmedir. Montrö, Türkiye’nin II. Dünya Savaşında tarafsızlığını korumasına imkân yaratmıştır. Bu ve benzeri nedenlerle, Türkiye’nin bekasında önemli bir yer tutan Montrö Sözleşmesinin tartışma konusu yapılmasına/masaya gelmesine neden olabilecek her türlü söylem ve eylemden kaçınılması gerektiği kanaatindeyiz.

 

Diğer taraftan; son günlerde basında ve sosyal medyada yer alan kabul edilemez nitelikteki bazı görüntüler, haber ve tartışmalar ömrünü bu mesleğe adamış bizler için çok derin bir üzüntü kaynağı olmuştur. TSK ve özellikle Deniz Kuvvetlerimiz son yıllarda; çok bilinçli bir FETÖ saldırısı yaşamış ve çok değerli kadrolarını bu hain kumpaslara kurban vermiştir. Bu kumpaslardan çıkarılacak en önemli ders; TSK’nin, anayasanın değişmez, değiştirilmesi teklif edilemez temel değerlerini titizlikle sürdürmesi zaruretidir.

 

Bu gerekçelerle, TSK ve Deniz Kuvvetlerimizi bu değerlerin dışına çıkmış, Atatürk'ün çizdiği çağdaş rotadan uzaklaşmış gösterme çabalarını kınıyor ve tüm varlığımızla karşı çıkıyoruz. Aksi halde, Türkiye Cumhuriyeti, tarihte örnekleri olan, bunalımlı ve bekası için en tehlikeli olayları yaşama risk ve tehdidi ile karşılaşabilecektir.

 

Türk Milletinin bağrından çıkan şanlı bir geçmişe sahip, Ana ve Mavi Vatan’ın koruyucusu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personelinin Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda yetiştirilmesi elzemdir. Ülkemizin her köşesinde denizde, karada, havada, iç güvenlik bölgesinde ve sınır ötesinde fedakârca görev yapan, Mavi Vatandaki hak ve menfaatlerimizin korunması için Atatürk’ün gösterdiği yolda canla başla çalışan cefakâr Türk Denizcilerimizin yanındayız. Deniz Şehitlerimizi anarak saygıyla duyururuz."

 

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bildiriye ilişkin soruşturma başlatıldığını açıkladı. Başsavcılık'tan yapılan açıklamada, "04/04/2021 tarihinde bazı internet siteleri ve sosyal medya mecralarında paylaşılan ve ‘103 amiralden Montrö bildirisi’ başlığı altında yayınlandığı belirtilen açıklamayı hazırlayanlar ile varsa irtibatlı oldukları kişilerin tespiti ve yasal gereğinin takdir ve ifası amacıyla re’sen soruşturma başlatılmıştır" ifadelerine yer verildi.

 

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI: BAĞIMSIZ TÜRK YARGISININ GEREĞİNİ YAPACAĞINA İNANCIMIZ TAM

Milli Savunma Bakanlığı 103 emekli amiralin yayımladığı "Montrö bildirisine" ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada "Böyle bir bildiri yayınlamanın demokrasimize zarar vermekten, Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin moral ve motivasyonunu olumsuz etkilemekten ve düşmanlarımızı sevindirmekten başka bir işe yaramayacağı açıktır. Bağımsız Türk yargısının gereğini yapacağına inancımız tamdır" ifadeleri kullanıldı.

 

AKP'LİLER DARBEYLE İLİŞKİLENDİRDİ, CHP "MAĞDURA YATMAYIN" DEDİ

Bildirinin ardından AKP ve MHP'li siyasetçiler gelen açıklamarda "darbe" vurguları yapıldı yapıldı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de "İmzası bulunan amirallerin rütbeleri sökülmelidir. Emeklilik hakları kaldırılmalı, emekli maaşları kesilmelidir" çağrısı yaptı.

 

CHP'li siyasetçiler ise "darbe" açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını vurgulayarak "Kimse mağdura yatmasın" dedi.

İYİ Partiden ise iki farklı açıklama geldi. İYİ Parti Milletvekili Aytun Çıray, "En aptal zihinler bile bu metinden darbe çıkaramaz" derken İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, "Bildiride darbe imaları var ve bunu rahatsız edici bulduk" diye konuştu.

 

BİLDİRİDEKİ İMZACILARDAN "ALGI OPERASYONU" AÇIKLAMASI

Bildiriye yönelik "darbe" suçlaması yapılmasına ilişkin ilk açıklama eski Fenerbahçe Spor Kulübü yöneticilerinden Emekli Amiral Atilla Kıyat'tan geldi. Kıyat Twitter hesabından "103 Amiral imzalı bildirimize tepki verenler, belli ki uyku sersemi iken okumuşlar. Sabahleyin, uykularını aldıktan sonra bir daha okurlarsa yaptıkları suçlamalardan utanç duyacaklardır" paylaşımı yaptı.

 

ŞENTOP NE DEMİŞTİ?

TBMM Başkanı Mustafa Şentop 24 Mart Çarşamba günü Habertürk TV'de katıldığı bir programda "Cumhurbaşkanı Montrö'yü de feshedebilir mi?" sorusuna "Teknik olarak evet" yanıtını vermesi, Montrö Sözleşmesi'ni bir daha gündeme getirmişti. Şentop, "Sadece bizim sistemde değil Almanya da Amerika da Fransa da bunu yapabilir. Ama mantıkta mümkün-muhtemel arasında bir fark vardır. Marmara Denizi'nden ayran yapmak mümkün müdür? Yeterli miktar yoğurt bulursanız, Marmara Denizi'ni de karıştırırsanız aklen mümkün olabilir. İhtimal ise gerçeklerden hareketle bir işin olabilirliği üzerine, bu muhtemel değildir." ifadelerini kullanmıştı. Muhalefet Şentop'un açıklamalarına tepki göstermişti.

 

TBMM Başkanı Şentop, Montrö ile ilgili sözlerinin çarpıtıldığını söyledi

TBMM Başkanı Şentop, Montrö ile ilgili sözlerinin çarpıtıldığını söyledi

BİLDİRİYE İMZA ATAN İSİMLER

Bildirinin altında yer alan 103 emekli amiralin isimleri şöyle:

 

E. Amiral Ergun MENGİ

E. Amiral Alaettin SEVİM

E. Amiral Nazif ÖZDAĞDEVİREN

E. Amiral Işık BİREN

E. Amiral Ahmet ŞENOL

E. Amiral Hasan HOŞGİT

E. Amiral Vedat ERSİN

E. Amiral Metin AÇIMUZ

E. Amiral Atilla KEZEK

E. Amiral Nurhan KAHYAOĞLU

E.Amiral Önder ÇELEBİ

E.Amiral Metin POYRAZLAR

E.Amiral Mücahit ŞİŞLİOĞLU

E.Amiral Engin BAYKAL

E.Amiral Hüseyin ÇİFTÇİ

E.Amiral Atilla KIYAT

E.Amiral Vehbi ALPMAN

E.Amiral Celal PARLAKOĞLU

E.Amiral Mustafa Ekmel ÖZDENGİL

E.Amiral Serdar DÜLGER

E.Amiral Abdullah METE

E.Amiral Ertan DEMİRTAŞ

E Amiral Orhun ÖZDEMİR

E.Amiral Ersin GÜLER

E.Amiral Nadir KINAY

E.Amiral Hüseyin HOŞGİT

E Amiral İlker GÜVEN

E.Amiral Baha EREN

E.Amiral Abdullah GAVREMOĞLU

E.Amiral Şükrü BOZOĞLU

E.Amiral Hakan ERCAN

E.Amiral Mesut ÖZEL

E.Amiral Taner EZGÜ

E.Amiral İbrahim AKIN

E.Amiral Ömer AKDAĞLI

E.Amiral Mehmet OTUZBİROĞLU

E.Amiral Taner BALKIŞ

E.Amiral İzzet ARTUNÇ

E.Amiral Hakan ERAYDIN

E.Amiral Mehmet Ali ÇINAR

E.Amiral Deniz DAĞLILAR

E.Amiral Yalçın ERTUNA

E.Amiral Türker ERTÜRK

E.Amiral Aydın CANEL

E.Amiral Sami ÖRGÜÇ

E.Amiral Yalçın KAVUKÇUOĞLU

E.Amiral Nazım ÇUBUKÇU

E.Amiral Ahmet AKSOY

E.Amiral Can ERENOĞLU

E.Amiral Doğan HACİPOĞLU

E.Amiral Abdullah AKGÜL

E.Amiral Aziz ÖZTÜRK

E.Amiral A.Serdar AKINSEL

E.Amiral İlker GÜVEN

E.Amiral Mustafa İPTEŞ

E.Amiral Caner BENER

E.Amiral Nejat BERKSUN

E.Amiral Kadir SAĞDIÇ

E.Amiral Tayfun TANSAN

E.Amiral İskender YILDIRIM

E.Amiral Ali Yüksel ÖNEL

E.Amiral Uğur YİĞİT

E.Amiral Mustafa ÖZBEY

E.Amiral Cem GÜRDENİZ

E.Amiral Bülent BOSTANOĞLU

E.Amiral Murat BİLGEL

E.Amiral Cengiz ALPÖZÜ

E.Amiral Serdar Okan KIRÇİÇEK

E.Amiral Tufan MİMİR

E.Amiral Turgut TUFAN

E.Amiral Turhan ÖZER

E.Amiral Alper TEZEREN

E.Amiral Mustafa ÜLTANUR

E.Amiral Ruhsar SÜMER

E.Amiral Cemal ÜREN

E.Amiral Gündüz Alp DEMİRUS

E.Amiral Deniz CORA

E.Amiral Gürkan İNAN

E.Amiral Atilla TONGUÇ

E.Amiral Mustafa KARASABUN

E.Amiral Erol YÜKSEL

E.Amiral Özbek GÜRGÜN

E.Amiral Bülent OLCAY

E.Amiral Nejat GÜLDİKEN

E.Amiral Turgay ERDAĞ

E.Amiral İsmail TAYLAN

E.Amiral Aydın GÜRÜL

E.Amiral Raif NALDEMİR

E.Amiral Numan ALANSAL

E.Amiral Tanzar DİNÇER

E.Amiral Erol ADAYENER

E.Amiral Haluk Sayın

E.Amiral Ferhat FERHANOĞLU

E.Amiral Mehmet Ali ÖZGÜVEN

E.Amiral Ali Sadi ÜNSAL

E.Amiral Doğan DENİZMEN

E.Amiral Taner AKKAYA

E.Amiral Necati KURT

E.Amiral Tayfun URAZ

E.Amiral Engin HEPER

E. Amiral Hayati Bilgiç

E. Amiral Hasan Nihat DOĞAN

E. Amiral Ömer Bayram ÇETİN

E.Amiral Mithat Kemal ALGÜL

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık