25 Kasım 2020, Çarşamba

Büyükliman'ın en güncel ve güvenilir haber sitesi.

VAKFIKEBİR ÇALIŞTAYI TAMAMLANDI

VAKFIKEBİR ÇALIŞTAYI TAMAMLANDI

İki gün süren ve Trabzon Hilton Hotel’de yapılan çalıştayın açılış programına Trabzon Vali Yardımcısı Bünyamin Yıldız, Vakfıkebir Kaymakamı Mesut Yakuta, Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta, proje yetkilileri projenin diğer paydaşları katıldılar.

Vakfıkebir Kaymakamı Mesut Yakuta, İç Güvenlik Sektörünün Güçlendirilmesi Projesi’nin İçişleri Bakanlığı’nın faydalanıcı olduğu, Avrupa Konseyi tarafından finanse edilen ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından teknik destek sağlanan bir proje olduğunu söyledi.

Projenin 1. Aşamasının 2008 yılında başladığını belirten Yakuta, “Vakfıkebir İlçemiz projeye ikinci aşamada dâhil olmuştur. 2013 ile 2015 yılları arasında ilçemizde yerel önleme ve güvenlik kurulu oluşturulması, bu kurul ve bağlı alt komisyonlar tarafından yerel güvenlik sorunlarının tespit ve çözümü konusunda özverili çalışmalar yapmıştır. Çalışmalara katkı sağlayan tün kurul üyelerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Kaymakam Yakuta, kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasının, devletin asli ve önemli fonksiyonlarının başında geldiği ve bu fonksiyonun ortaya çıkmasının devletler tarihi kadar eski olduğunun altını çizerek şu görüşlere yer verdi:

“Kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanamadığı durumlarda nelerin olabileceğini sınır komşularımız Irak ve Suriye’yi gözlemleyerek görebiliriz. Ülke sınırları içersinde kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanması görevi İçişleri Bakanlığı’na aittir ve Bakanlık, bu görevi kendisine bağlı olarak görev yapan kolluk güçleri vasıtası ile yerine getirir. Kolluk güçlerinin bu görevlerini yerine getirirken devlet gücünü de kullanarak vatandaşların temel hak ve özgürlüklerini ihlal etmenin önüne geçmek için bağımsız ve tarafsız denetim organları tarafından denetlenmesine ihtiyaç vardır. İşte tam burada sivil gözetim kavramı hayatımıza girmektedir” dedi.

Kaymakam Yakuta, gelişmiş ülkeler açısından yarım yüz yıllık geçmişi olan sivil gözetimin Türkiye açısından yeni bir kavram olduğuna dikkat çekerek, “ İç Güvenlik Sektörünün Sivil Gözetiminin Güçlendirilmesi Projesi’nin amacı, iç Güvenlik kuvvetlerinin sivil gözetiminin kurumsallaştırılmasının sağlanması ve vatandaş odaklı katılımcı program ve uygulamaların ‘Türk Yönetim Sistemi’ne entegre edilmesidir” şeklinde konuştu.

Projenin ilk iki aşamasının başarılı bir şekilde bitirildiğini ifade eden Trabzon Vali Yardımcısı Bünyamin Yıldız, projenin üçüncü aşamasında İç Güvenlik Kuvvetlerinin sivil gözetiminin güçlendirilmesi için İçişleri Bakanlığı olarak gerekli tedbirleri aldıklarını ifade etti.

Bu toplantıların temel noktasında her şeyi göze alacak olanların sivil toplum örgütleri olması gerektiğini söyleyen Yıldız, “Yönetimin denetlenmesi, sivil toplumun yapacağı çalışmalarla mümkün olacaktır. Güçlü bir sivil toplumla bu projeyi çok güzel bir şekilde tamamlayacağımıza inanıyorum ve projenin Trabzon’a hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Proje ile ilgili olarak kısa bir değerlendirme konuşması yapan Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta, yaptıkları çalışmalar sırasında projeyi yürüttüklerinin altını çizerek, bu tür faaliyetlerin insanları motive ederek işlerini önemsemesine zemin hazırladığını ifade etti.

Vakfıkebir Belediyesi Sosyal İşler Müdürü Bekir Çobanoğlu da, belediyenin yaptığı hizmet ve çalışmalarla ilgili olarak görsel bir sunumda bulundu.

Projenin 3. Aşama Yerel Kurulların Türkiye’de yaygınlaştırılmasından sorumlu Kilit Uzman Sevcan Kılıç Akıncı, ‘Yerel Önleme ve Güvenlik Kurulları; geçmişi, görevleri, elde edilen başarılar’ konulu bir sun um yaptı.

BM Kalkınma Programları Temsilcisi Zeliha Aydın ise projenin amaçları ve çalışma sistemine ilişkin bilgiler aktardı.

Çalıştayın ikinci gününde ise grup çalışmaları yapıldı ve grup çalışmalarında söz alan paydaşlar tespit ve önerilerini sundular.

Grup çalışması sunumunu değerlendiren Kaymakam Mesut Yakuta ve Belediye Başkanı Muhammet Balta katılımcılara hitaben birer teşekkür konuşması yaptılar.

Haber Videosu


Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık