23 Nisan 2021, Cuma

Büyükliman'ın en güncel ve güvenilir haber sitesi.

ESMER: “TONYA, DAVOS OLACAK”

ESMER: “TONYA, DAVOS OLACAK”

Tonya Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Esmer Tonya’nın bu günkü duruma gelmesinin ve çevredeki ilçelerden daha fazla tercih edilir olmasının altındaki sırrın çalışkan insanların bir araya gelmesinden kaynaklandığını ifade etti.

 

“VEKİLİMİZ ÇOK ÇALIŞKAN BİR İNSAN”

Esmer, “Vekilimiz Salih Cora gerçekten çok çalışkan bir insan, çalışmayı kendisine bir ibadet olarak belirlemiş. Aynı şekilde Belediye Başkanımız Osman Beşel’i memuriyet döneminden beri Tonya tanır ve sever. iki çalışkan insanın Tonya’nın bu noktaya gelmesinde çok büyük bir payı var. Onların fikirleriyle birlikte Tonya gerçekten bir level atladı diyebiliriz. Farklı bir Tonya oluşmaya başladı. Tonya içerde bir ilçe olmasına rağmen kabuğunu kırdı. Trabzon ve Türkiye ile bağlantısı az olan bir ilçe olma konumundan çıkıp, Türkiye’nin her tarafında tanınan, bilinen bir ilçe oldu. Canik Dere, Tonya ‘ya yapılan projelerden sadece bir tanesi; ama turizm anlamında yapılan önemli bir proje. Türkiye’de uygulanma noktası açısında tek proje diyebiliriz. Hiçbir şekilde doğaya dokunulmamış, hiçbir şekilde iş makinesi kullanılmamış, oradaki bir ağaç dalı kırılmadan yapılan bir proje ve gerçekten hem yöremizde, hem de Türkiye’de çok tanınan, insanların ziyaret ettiği bir proje noktasına geldi. Canik Dere’nin yapılmasında Tonya’nın bir turizm ilçesi olma düşüncesi var. Tonya ile ilgili hem başkanımızın, hem de vekilimizin düşünceleri var. Tonya iki şekilde kalkınacaktır: Biri turizm, diğeri hayvancılıktır. Hayvancılık kalkınmanın zaten eskiden beri gelen bir kolu. Turizm ise son zamanlarda gelecek gördüğümüz, gelecekte insanların kalkınabileceği ve insanlar için iş istihdamı yaratacak bir kol. Turizm ve bu konuda çok önemli çalışmalar yapılıyor. Kadıralak burada bizim için önemli bir alandır, hepimizin malümudur. Mavi Yıldız çiçekleri tüm dünya tarafından biliniyor. Tabiat parkı ilan edilmesi önemli bir hamledir. Yine vekilimizin bu konuda çok fazla katkısı var. Kalınçam Vadisi’nde yeni projeler yapılıyor. Tonya’ya Foleya’nın katkısı hiçbir şekilde yadsınamaz. Foleya da, Canik Dere’ye benzer şekilde doğaya dokunulmadan yapılan projelerden birisidir. Buradan şöyle bir sonuç çıkartabiliriz. Tonya’da yapılan bütün projeler Tonya’nın doğasını ve coğrafi yapısını bozmadan ve dokunmadan gerçekleştirilmiştir. Tonya’yı , o yeşil Tonya olmaktan çıkarmayacağız, düşüncemiz budur” dedi.

 

“GES SAYESİNDE TÜRKİYE’YE ELEKTRİK SATACAĞIZ”

Başkan Yardımcısı Esmer, “Şu anda yapımı devam eden projelerimiz de var, yeni projelerimiz de var. Yeni başladığımız en önemli projemiz, Güneş Enerji Sistemi (GES) projesi, Tonya’nın geleceği olan projelerden bir tanesi. Artık Tonya Belediyesi Türkiye’ ye elektirik satacak. GES projesini insanlar Tonya’nın ihtiyacını karşılayacak projeler olarak algılıyor, ama böyle değil. GES, Tonya’ nın Türkiye ye elektirik satması demektir. Tonya’dan Türkiye ye elektrik gelecek ve biz bundan gelir elde edeceğiz.

Daha önce yapılan ve şu an bitme noktasına gelen Tonya Ürettiği ile Turist Ağırlıyor Projesi. Bunun yanında Kutava Şelalesi var. Sayraç Mahallesi ileYakçukur Mahallesi arasında Kutava şelalesi diye bir şelale var, onu şu an tanıtıyoruz. Yavaş yavaş insanlar gidip gelmeye başladı. Orada da Canik Deresi Şelalesi’ne benzer yürüyüş yolu projemiz var. Oraya da tesis yapılacak. Tonya ile ilgili planladığımız henüz onay aşamasına gelmeyen yeni projelerimiz de var. Onların onay aşaması olmadan konuşulmasının çok doğru olmayacağı kanaatindeyim ama; gerçekten ilerleyen zamanlarda Tonya’dan çok güzel projeler bekleyebilirsiniz” ifadelerine yer verdi.

 

“TONYA, DAVOS OLACAK”

Başkan Yardımcısı Ahmet Esmer, “Ben haklı olarak ve gururla şöyle bir ifade kullanıyorum: Tonya, Davos olacak. Tonya gerçekten geleceğini turist ile düşünüyor. Coğrafi yapısı Karadeniz Bölgesi’nde ön plana çıkan, doğal güzellik olarak Giresun, Ordu ve Samsundan kesinlikle geri değil. Tek sıkıntı tanıtım. Tanıtım noktasında önemli işler yapıyoruz. Ulaşım noktasında problem vardı, önemli hamleler yapıldı. İskenderli- Beşikdüzü yolu yapıldı. İskenderli -Tonya arası yol yapımı devam ediyor. Tonya- Düzköy arası yol yapımı devamı ediyor. Tonya- Kürtün Yolu karayolları ağına alındı, yapılacak. Tonya, çıkmaz bir sokak olmaktan çıkıyor. Eskiden Tonya’da şurası güzel bir yer dediğimiz zaman nereden gideceğiz, nasıl gideceğiz, yolu nasıldır şeklinde soruluyordu. Artık bu problem ortadan kalkmış durumda. Turizmde konaklamanın artırılması gerekiyor. Özel teşebbüsün bu konuda projeleri var. Belediye olarak bizler de projeler yapıyoruz ama; özellikle özel teşebbüsün Tonya’nın böyle yerlerine yatırım yapmasını bekliyoruz. Böyle bir çağrımız da olacaktır. Sizin vasıtanızla duyurmak istiyoruz. Çünkü gerçekten özel teşebbüsün de yatırım yapabileceği çok önemli yerler var. Kadıralak , İskenderli- Sayraç tarafında; Kalınçam Vadisi’nde Sazalanı, Erikbeli gerçekten bu alanda yatırım yapılabilecek müteşebbislere bizler de yardımcı olacağız. Turistlerin gerçekten geleceği, konaklayacağı, gezebileceği çok fazla güzel yerlerimiz var. Oralara yatırımlar yaptığımız zaman daha ileri boyutlara ulaşılacaktır. Davos dedim, dememin sebeplerinden biri şu; Foleya Tonya sınırları içerisinde bir tesisimizdir. Sayın vekilimiz Salih Cora’nın katkılarıyla, belediye başkanımızın katkılarıyla, Atilla Ataman’ın büyük fedakârlıklarıyla yapılan bir tesis. O tesiste helikopter pisti de şu anda bitme aşamasındadır. Orada bir helikopter pisti yapıldığı zaman devlet büyüklerimiz de oraya çok rahat bir şekilde gelip kalabilecekler, konaklayabilecekler, ya da toplantı yapabilecekler. Ben bu bağlamda Davos ifadesini haklı olarak kullandım” şeklinde konuştu.

 

“TONYA, VEKİL CORA’YA ÇOK ŞEY BORÇLUDUR”

Belediyenin öz gelirlerinin kısıtlı olduğuna dikkat çeken Esmer, “Öz gelirler ile birlikte kendi ihtiyaçlarını karşılayacak durumda; ama bu bahsettiğimiz yatırımlar belediyenin öz kaynaklarıyla yapılacak yatırımlar değildir. Öz kaynaklarımız belediyemizin hizmetlerini görebilecek düzeyde, bazen onu da göremeyebiliyor. Ama projelerle birlikte yatırım yapıyoruz. Mesela GES bir proje, Canik bir projedir. Tonya ürettiğiyle turist ağırlıyor bir projedir, ya da bundan sonra Kutava gene bir projesidir. Hatta Sivri Tepesi’ne bir şehitlik yapma aşamasındayız. Oraya da bir proje hazırlıyoruz. Bu bölge de ve Türkiye deki şehitlerimiz için bir vefa olacak. Trabzon şehitleri, Tonya şehitleri, Türkiye şehitleri anlamında ülke için canını veren şehitlerimiz için bir proje. Proje noktasında tabi ki vekilimiz Salih Cora’nın büyük desteğini alıyoruz. Vekilimiz hem Tonya’ya, hem Vakfıkebir’e, hem Trabzon’a, hem Türkiye’ye, gençlik enerjisiyle birlikte hizmetin en üst sınırı için çalışan bir insan. Gerek ilçesi için, gerek ülkesi için, her türlü katkıyı ve hizmeti sağlamaya çalışan, azimli ve iradeli bir insan. Gerçekten çalışkanlığı taktire şayandır. Tonya’da yapılan projeler konusunda vekilimizin katkısı çok fazladır. Tonya, vekiline çok şey borçludur. Vekilimiz Tonya’nın her projesini onaylatma çabasındadır. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Trabzon’un her projesine katkı sağlamaya çalışmaktadır. Beşikdüzü, Şalpazarı, Vakfıkebir, Çarşıbaşı, her ilçenin projesini onaylatmaya çalışan bir yapısı var. Bir baba, bir büyük olarak evine her zaman ekmek götürmüştür diyebilirim” ifadelerini kullandı.

 

“ÜNİVERSİTE TERCİHLERİNDE YÜKSEKOKULUMUZ İLK SIRALARDA”

En iyi reklamın insan olduğunun altını çizen Başkan Yardımcısı Esmer, “Gazetenizde her türlü görsel reklam vardır; ama o görsel reklamın arkasında insan memnuniyeti yoksa, hiçbir anlamı taşımaz. En iyi reklam insandır. Buradan gelen öğrenci memnun ayrıldığı için arkadaşlarına anlatıyor, yapılanları, yaşadıklarını sosyal medyada paylaşıyor. Öğrenci tercih noktasında, bir turizm ilçesi olmasının ve turizm yatırımların da etkisi var. Üniversite tercihi yapacaksınız, araştırma yapıyorsunuz. Yüksekokul sitesine giriyorsunuz. Tonya’nın tanıtımının yapıldığını, o güzel fotoğrafları, Canik Dere, Kadıralak, Erikbeli ya da tesisleri görüyorsunuz; Mavi Yıldız çiçeklerini görüyorsunuz, onları gördüğünüz zaman ister istemez oralar sizi cezb eder. Bir de üniversitenin alt yapısına bakmak gerekir. Şu anda Yüksekokulumuzun Tonya’da iki tane yurdu var. Biri belediye binası, diğeri belediye tarafından tahsis edilen bir binadır. Yine belediyemiz her öğrencimize yardımcı olmuştur. Yerleşirken burada yaşayacağı her hangi bir sıkıntıda yanında olmuştur. Belediye burada yaşayan öğrencinin ailesidir. Dolayısıyla öğrenci buradan mezun olduktan sonra çevredeki arkadaşlarına buradaki rahatlığı, sahiplenmeyi, aile ortamını, imkanları gördüğü zaman arkadaşına tavsiye ediyor. Yüksekokul m

Müdürümüzün de çabaları çoktur bu konuda. Yüksekokulun alt yapısını oluşturma, öğrenciye imkan sağlama, öğrencilerin sıkıntılarını giderme konusunda önemli çalışmaları vardır. Yüksekokulun iyi bir kadrosu vardır. Hoca eksiği yoktur. Bunlar bir araya geldiğinde ve bunlar konuşuluyor, konuşuldukça öğrencilerin buraya gelmemesinin bir nedeni yok . Böyle bir fırsat verdiğiniz için teşekkür ediyoruz. Basın tanıtım konusunda önemli bir etkendir. İnsanların duygu ve düşüncelerini aktarma konusunda önemli bir etkendir. Sizler de böyle bir gazete kurduğunuz için teşekkür ediyoruz. Tekrar hayırlı olsun dileklerimi iletiyorum” dedi.

 

Kaynak: Vakfıkebir Günaydın Gazetesi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık