23 Nisan 2021, Cuma

Büyükliman'ın en güncel ve güvenilir haber sitesi.

BAŞKAN BALTA, “KARADAĞ YOLU SÜRÜŞ KONFORUNA KAVUŞACAK”

BAŞKAN BALTA, “KARADAĞ YOLU SÜRÜŞ KONFORUNA KAVUŞACAK”

Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta, vatandaşların acil beklentileri olan üç önemli sorun konusunda Yazı İşleri Müdürümüz Ziya Fidaye’nin sorularını cevapladı. Karadağ Yayla Yolu’ndan vatandaşların duyduğu rahatsızlığa kendilerinin de katıldıklarını ifade eden Başkan Balta, en kısa zamanda sorunun çözüleceğini söyledi.

 

“KARADAĞ YAYLA YOLU ÇOK KULLANILAN BİR YOL”

Başkan Balta, “Karadağ Yayla Yolu için göreve geldiğim ilk günden itibaren belediye olarak yoğunn çalışma başlattık. Bu bağlamda Karadağ Yayla Yolu’nun, Deregözü Mahallemizden Karadağ’a kadar olan 18 kilometrelik bölümünde kanal açma, yol genişleme, altyapı hizmetleri, taş duvarları gibi çalışmalarla bunun önemli bir kısmını belediye kaynaklarıyla, 400 Bin TL de Orman Genel Müdürlüğü’nden kaynak üreterek yolun genişleme ve altyapısına yaklaşık 1,5 Milyo TL kaynak aktardık. Çünkü Karadağ Yayla Yolumuz, Karadağ Yaylası’nın bir turizm merkezi olması hasebiyle çok kullanılan bir yol. Karadağ- Rıdvanlı hattında ise değerli büyüğümüz, ağabeyimiz Osman Kaan da kendi imkanlarıyla çalışmalar yaptı. Hatta ben İl Genel Meclisi üyesi iken orada patlatma yapmasına yardımcı oldum. Ayrıca ben İl Özel İdaresi’nde iken Karadağ Yayla Yolları ile ilgili bir proje hazırlatmış, Turizm Bakanlığı’na göndermiştik. O proje kapsamında bir kaynak alarak o bölgede de çalışmalar yapmıştık. Daha sonra Osman Kaan’ın yaptığı çalışmalarda belediye olarak malzeme taşınmasına destek verdik. Yaptığı çalışmalardan dolayı kendilerine buradan teşekkür ediyorum”dedi.

 

“KARADAĞ YOLU ORMAN KESİMLERİ VE TİSKİ’NİN ÇALIŞMASI NEDENİYLE BOZULDU”

Karadağ Yayla Yolu’nun orman kesimleri ve TİSKİ’nin yaptığı çalışmalar nedeniyle bozulduğuna dikkat çeken Başkan Balta, “Hatta biz, Karadağ Yayla Yolu’nun alt temel malzemesini, orada çıkardığımız malzeme kalite açısından yeterli olmadığından alt yapısını merkezdeki kışla dediğimiz alandan malzeme çekerek yaptık . Bu durumdan vatandaşlarımız da memnun olmuşlardı. Ancak altyapı çalışmalarımızın bitmesinin akabinde özellikle TİSK’nin orada bir çalışması oldu. Belediye olarak bu çalışmaya yolu daha yeni yaptırdığımızı ileri sürerek müdahale ettik ve durdurduk. Daha sonra yolun üst yapısını yapmaya söz verdiler ve çalışma yapmalarına izin verdik. Şantiye denilen alandan yukarsını da kaliteli malzeme dökerek yaptık. Karadağ Yayla Yolu’yla ilgili şikayetin bir kısmı Şantiye ile Deregözü arasındaki yolun bir bölümünden ibarettir. Bu kısımda bizim yaptığımız altyapı yerinde duruyor; fakat orman kesimlerinden kaynaklanan nedenlerden dolayı kanalların dolması ve yağmur sularının yol üzerinden akması sonucu geniş olan yol yüzeyini yağmur suları yıkamış ve alttaki taşlar üste çıkarak araçların sürüş konforunu ortadan kaldırmıştır. Yine şantiyeden aşağısını da kaliteli malzeme kırarak yapmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

“VATANDAŞLARIN SÜRÜŞ KONFORU İLE İLGİLİ ŞİKAYETLERİNE BEN DE KATILIYORUM”

Vatandaşların sürüş konforu ile şikayetlerine kendilerinin de katıldığına vurgu yapan Belediye Başkanı Balta, “Aslında bu sorun daha çok bu yıl ortaya çıktı. Önceki yıllarda yoktu. Elbet de Orman Bölge Müdürlüğümüz bu ormanları işletecek, ekonomiye kazandıracak ama; yolu da bir taraftan koruyacağız. Sadece Karadağ ana yolunda değil, iç yayla yollarımızda da kesimlerden dolayı ciddi bozulmalar meydana geliyor. Çok az sayıda da olsa bazı vatandaşlarımız burada hayvancılık yapıyor, bazı vatandaşlarımız da buraları gezmek amacıyla araç kullanıyorlar. Dolayısıyla bizim yaylalarımız göz bebeklerimizdir. Ancak vatandaşlarımız ne amaçla kullanırlarsa kullansınlar, sonuçta bu yolların düzgün olması hepimizin arzusudur, beklentisidir. Bir taraftan Orman Bölge Müdürlüğümüzle de bir görüşme yaptık ve bozulan yolların ihalesinin yapılarak düzeltilmesi yoluna gittik; ancak COVİD- 19 nedeniyle buralarda ciddi bir çalışma yapamadık, çok düşük yoğunlukla çalıştık. Hem Rıdvanlı, hem Deregözü tarafından yolların bir fizibiletisini çıkararak nelere ihtiyacı olduğunu belirledik. Aslında vatandaşlarımızın bizden beklentisi, Karadağ Yayla Yolu’nun beton veya asfalt olmasıyla alakalıdır. Eğer biz zaten bu altyapı çalışmasını yapmamış olsaydık, beton dahi gündeme gelmezdi. Bu bir süreç. O da gündemdeydi. Bununla ilgili çalışmalarımızı kamuoyu ile paylaşmasak da, en azından Deregözü hattından Karadağ’a kadar olan kısımda ne yapabilirizi sürekli görüşüyoruz. En azından çok acil kısımlarına müdahale edip, daha sonra zeminin daha iyi olduğu yerlerde ne yapabiliriz diye çalışmalar yürütüyoruz. Elbet de vatandaşlarımız sıfır sorun olsun istiyorlar. Burada şikayet ettikleri sürüş konforu ile ilgili. Ben de katılıyorum onlara. Çünkü zeminde yağmur suyu ile yıkanma meydana gelmiştir ve sürüş konforu ortadan kalkmış, düz alanlarda kasislenme oluşmuştur. Bunları elbet de ortadan kaldırabileceğiz ama; nihai çözümle alakalı da çalışmalarımız yürüyor. Bizim, göreve geldikten sonra Karadağ Yayla yollarında her iki tarafta nasıl çalışmalar yaptığımızı aslında vatandaşlarımız biliyor. Elbet de eleştiriye, talebe saygımız var; ama yapılan hizmetlerin de göz ardı edilmemesini arzu ederiz. Karadağ’da tozdan geçilmiyordu; parke çalışması yaptık ve oraya bir şehir havası kazandırdık. Camisine ve çevre düzenlemesine destek verdik, vereceğiz de, vermeye de devam edeceğiz. Dolayısıyla bu talep, haklı bir taleptir. Vatandaşlarımız şunu bilsinler kİ, Karadağ Yayla Yolu ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor” ifadelerine yer verdi.

 

“PAZAR YERİ BEKLENTİLERİ YAKINDA ÇÖZÜLECEK”

Vakfıkebir’in en büyük ve acil sorunlarından biri olan pazar yeri ile ilgili beklentileri bildiklerinin ve yakında çözüme kavuşacağının altını çizen Belediye Başkanı Muhammet Balta, “Biz, bunu sürekli söylüruz zaten. Şu andaki pazar yerinin mülkiyeti belediyenin değil. Çok hissedarlı ve belediyenin satın alıp Pazar yeri yapabileceği ekonomik yeterlilikte de değil. Yani o çapta bir yer alıp pazar yeri yapmak rantabl da değil. Böyle bir kaynağın oraya aktarılması, şehir merkezine yapılması da doğru değil. Biz bunu daha önce açıkladık ve Pazar yeri ile ilgili projemiz var dedik vatandaşlarımıza. Bunun yapılabilmesi için de ön koşul, dolgu imar planımızın onaylanmasıydı. Hamd olsun, dolgü imar planımızı da Şubat 2020’de onaylattık. Geriye ne kaldı? Yakın zamanda, sizler de takip ettiniz, Büyükşehir Belediye Başkanımızı İlçemize davet ettik. Gasilhane, Pazar yeri, otopark konularında kendilerini bilgilendirdik. Kendileri de hayırlı olsun, çalışmaya devam dediler. Şimdi Yavuz Selim Camii’nin deniz tarafındaki dolgu alanının altına kapalı otopark, üstüne de kapalı pazar yeri; devamında, o bölgede bir çocuk oyun parkı, insanların oturup dinlenebilecekleri bir kafeyi vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Bu bağlamda Gençlik Merkezi tarafına doğru olan spor sahaları da yenilenecek. Ayrıca o alanda bir yol projemiz de var. Terminalin karşısındaki kavşağı

yeniden düzenlemek için projelendirdik kara yollarıyla. Şu anda Pazar yeri, otoparkla ilgili uygulamalı proje çalışmaları, Büyükşehir tarafından görevlendirilen bir firmada devam ediyor. Firma yetkilileri zamanzaman geliyorlar, görüşüyoruz. Oradan, halı sahanın bulunduğu dere kenarına kadar olan sahanın tamamını projelendiriyoruz. İşte neresi açık otopark, neresi kapalı otopark, neresi çocuk oyun alanı olsun, yürüyüş yolu nerede, bisiklet yolu nerede olsun diye sürekli çalışıyoruz şu anda. Bu çalışmalarımız neticesinde bir proje ortaya çıkacak. Tartışacağız, ekonomisine bakacağız, önemli bir kısmını Büyükşehir kaynaklarıyla ilçemize kazandıracağız. Bu, yürüyen bir süreç. Pazar yeri sürecini defalarca ortaya koyduk ve devam ediyoruz. Belediye Başkanı olarak vaadettiğim projelerden neler yaptığımı, neler yapamadığımı, neleri yapma aşamasında olduğumu her zaman açık yüreklilikle açıklayan birisiyim. Vatandaşlarımızın da bunları iyi takip etmelerini arzu ediyoruz. Ayrıca yapılan hizmetlere de lütfen sahip çıksınlar. Kullanma anlamında, koruma anlamında duyarlı olsunlar. Para öderken göstrdikleri hassasiyeti kullanırken de lütfen göstersinler. Tüm bunları onlar için yapıyoruz” dedi.

 

“ZAMAN ZAMAN ORTAYA ÇIKAN KOKULARDAN HEPİMİZ RAHATSIZ OLUYORUZ”

 

Gençlik Merkezi yanında bulunan Derin Deşarz terfi merkezindan zaman zaman yayılan kokulardan tüm ilçe halkının da rahatsız olduğunu hatırlatan Başkan Balta, “ Oradaki koku ile ilgili şikayetlerin Belediyemize ait terfi merkezinden kaynaklandığını düşünüyorum. Bazen rüzgarın ters estiği zamanlarda vatandaşlarımız kokudan şikayert ediyorlar. Bu konuda koku giderici veya teknolojik çalışmalar varsa sürekli konuşuyor, araştırıyoruz. Bu, sürekli olan değil; ama zaman zaman ortaya çıkan bir sorun. Bunun da sadece bir teknik çözümü var. Burası bir terfi merkezi ve ne zaman tamamen ortadan kalkar bu koku? Eğer bir biyolojik arıtma yapılırsa bu kokularlan tamamen kurtulabiliriz. Böyle bir arıtma da çok yüksek maliyetli bir iş. Vakfıkebir Belediyesi’nin bunu yapabilecek bir gücü yok zaten. Bu, sadece Vakfıkebir Belediyesi olarak da yapılacak bir iş değil. Büyükşehir Belediyemiz de çalışıyor. Merkezde bile yok böyle bir sistem. Bununla ilgili, Akçaabat, Yomra ve Trabzon merkezini içine alan bir çalışma var. Hatta bu bölgede de Büyükliman Bölgesi’ni, yani sahildeki üç ilçeyi kapsayacak bir arıtma, doğu- batı ekseni üzerinde de bir alt yapı çalışmaları var. Bunları takip ediyoruz. Bu süre içersinde de rüzgarın ters estiği günlerde bu kokuyu giderecek önlemler alması konusunda her zamanTİSKİ ile görüşüyoruz, görüşmeye de devam edeceğiz. Halkımız, vatandaşlarımız zaman zaman bunalabiliyor. Bazen şehir merkezinde bile oluyor bu kokular. Çünkü bir kanalizasyon sistemi var ve derin deşarz yapıyoruz. Rüzgar tersine estiği zaman içeri doğru geliyor koku. Her zaman gelişen bir olay değil. Sürekli olan bir olay da değil. Zaman zaman gelişen bir olaydır; ama biz hiç koku olmasın istiyoruz. Ancak şu andaki yeterliliğimiz ve yapabileceğimiz bundan ibarettir. Dolayısıyla bu tür şikayetleri de, talepleri de gündemimize alıyoruz. Bizimle alakalı olanları biz; Büyükşehirle alakalı olanları Büyükşehirle paylaşıp, çözüm noktasında çaba harcıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Günaydın Vakfıkebir Gazetesi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık