06 Mayıs 2021, Perşembe

Büyükliman'ın en güncel ve güvenilir haber sitesi.

KASIM: “ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZ NİTELİKLİ GENÇLİK YETİŞTİRMEK”

KASIM: “ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZ NİTELİKLİ GENÇLİK YETİŞTİRMEK”

Gazeteciliğin çok kutsal bir meslek olduğuna dikkat çeken Kasım, gazetecilerin yaşadıkları zorluğa rağmen yılmadan, doğru olanı yansız iletmek yolundaki uğraşlarıdan dolayı kendilerini kutlayak başladığı açıklamasında, “Siyasete, Eylül 2013 yılında o zamanki ilçe başkanım Sayın Enver İskenderoğlu’nun daveti üzerine başladım. Hemen akabinde, 29 Kasım’da Sayın Cumhurbaşkanımız ilçemize teşrif ettiler. Vakfıkebir’in tarihinde bir ilke imza atarak Başbakanımızı 40 bin kişilik bir kitle ile karşıladık. 150 kişilişk bir ekibin iki aylık çalışması sonucu başardık bunu. O zamanki İl Gençlik Kolları Başkanımızın katkılarıyla beraber ilçemiz büyük bir ivme kazandı” ded.

 

“GENÇLİK SİYASETTE OLMAZSA OLMAZLARDANDIR”

 

Gençliğin siyasette olmazsa olmazlardan bir unsur olduğunu savunan Kasım, “Siyasetin doğası gereği Kadın ve Gençlik Kolları olmadan bir siyasi partinin temelleri sağlam olamaz. Bizler gençlik olarak gerek siyasi kimliklerle, gerek ideolojik olarak ‘idol’ oluşturabilecek isimleri rol ve model seçmeleri için gençlerle birlikte Milli Boksörümüz Selçuk Aydın’la bir söyleşi yaptık. Onun haricinde Vakfıkebir Gençlik Kolları olarak siyasi değil de; sosyolojik ve toplumsal olarak da gençlerimizin yanında olmaya çalıştık. O zamanlarda teşkilatmamızı tamamlamak zordu ve meşakkatli günlerden geçtik. Yaklaşık 6- 7 yıl içersinde ortalama 300 tane gençle çalıştık Vakfıkebir’de. Bu süreçte ilçe yöneticilerimiz olsun, belediye başkanımız olsun, ilçe başkanımız olsun, o zamanki bakan yardımcımız ve simdiki Trabzon Milletvekilimiz olsun, İl Gençlik Kolları Başkanımız olsun bize gereçekten çok yardımcı oldular, arkamızda daima dik durdular. Kısa sürede Vakfıkebir’de gençlik olarak Trabzon’da parmakla gösterilen bir teşkilat yapısına kavuştuk. Gençlik teşkilatımızda siyasetin haricinde konuşmasını bilen, oturup kalkmasını bilen, büyüklerine saygılı, toplumda kendine yer edinebilen bir gençlik ortaya çıkardık. Hepsinden memnunum. Gelecekte ülkemizin bürokrasisinde yer alabilecek bir potansiyel ortaya çıktı. Çünkü biz, siyasetin domino taşlarını gençlerin oluşturduğuna inanıyoruz. Hangi siyasetçinin geçmişine bakarsanız bakın, gençlik yıllarında her hangi bir siyasi partide geçmişi olduğunu görürsünüz. Bunlar çok önemli ve siyasetin ilk basamaklarını oluşturuyor”ifadelerine yer verdi.

 

“KIRK YILLIK BİR SİSTEMİ DEĞİŞTİRDİK”

 

AK Parti olarak belediye başkanlığını kazandıktan sonra yaklaşık kırk yıllık bir sistem değişikliği olduğunu hatırlatan Başkan Kasım, “Öncelikle belediyemiz kurumsal bir yapıya dönüştü. Başkanımız kısa sürede tahmin edilemeyecek adımlar attı. Çok önemli projelerin alt yapılarını hazırladı, bazı projeleri bitirdi. Kurumsal ve merkezi hükümet bazında başlatılan ve şu anda Vakfıkebir’in gülen yüzü olan bir Yalıköy projemiz gençler için çok önemli. Kapalı yüzme havuzunun hayata geçirilmesi için belediye ve İlçe başkanlığı tarafından Ankara ile sürdürülen temaslar devam ediyor. Belediye başkanımız bu bağlamda gençlere önem veren bir profile sahip. Pörtföy olarak bakıldığında hem ilçe başkanımız, hem de belediye başkanımız genç. Bu durumun gençler için bir şans olduğunu düşünüyorum. Sosyal anlamda STKlarla olan görüşmelerimiz devam ediyor, onlarla dirsek teması halindeyiz. 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında da bir ilki gerçekleştirdik, bütün siyasi parti liderleri ve STKlarla ortak bir basın bildirisi düzenledik. İlkleri yapmaya çalışıyoruz. Onyedi buçuk yaşında siyasete başlamış birisi olarak devamlı siyasetin içinde olduğum için gururluyum. Gençlik Merkezi binamız tekrardan faaliyete geçti. Rahmetli Mustafa Turupçu hocamızın bizler üzerinde çok emeği var. Pandemi ve kısıt süreci boyunca da Cumhurbaşkanlığımızın aldığı kararlar doğrultusunda vefa grupları oluşturduk, bu çalışmalarımız halen devam ediyor. Bayrak asan gençlik değil, ülkesine katma değer üreten bir gençlik doğmaya başladı. Basınımız da süreç boyunca yanımızda oldu. Ayrıca yıpratılmaya çalışılan bir siyasi partiyiz, onu da biliyoruz ve ona göre çalışıyoruz. Mikromilliyetçilikbabında ilçemiz hizmet babında devam etmeyi düşünüyoruz İnşallah. Her zaman birlikten yana, ayrıştırıcı değil, birleştirici olacağız”dedi.

 

“DEĞİŞİM HER ZAMAN GÜZELDİR”

 

Gençlik Kolları olarak 15 kişilik yönetim kurulu ile her mahallede bir tane mahalle başkanı, ayrıca mahalle başkanların da teşkilatları olduğuna dikkat çeken Kasım, “Dolayısıyla aktif olarak çalışan bir ekibimiz var. Ama gençlik olduğumuz için sürekli değişiyor. Sürekli bayrak değişimi var. Bu nedenle teşkilat dinamik kalıyor. Değişim her zaman güzeldir. Çünkü insana bir enerji katar ve koltuklarda kök salmaz” şeklinde konuştu.

 

“MİLLET PARKI YAKINDA HİZMETE AÇILACAK”

İlçede bulunan gençlerin taleplerini, beklentilerini belediye başkanımızla, İlçe başkanımızla, kadın kolları ve milletvekilimizle sürekli konuşuyoruz. Halkın ve gençlerin nabzını tutarak anında yansıtıyoruz. Hangi saatte olursa olsun, bana yansıyan bir problemin çözülmesi konusunda aciliyetini dikkate alarak kısa, orta ve uzun vadede olmak üzere çözüm üretmeye çalışıyoruz. Maddi olarak yansıyan konular var. Manevi olarak yansıyan konularda zaten hiç problem yaşanmıyor. Bana en çok gelen talepler arasında rekreasyon alanlarının eksikliği yer alıyor. Gençlik olarak zamanlarını iyi değerlendiremediklerini söylüyorlar. Bu bağlamda başkanımızın uğraşlarıyla beraber Ekmek Temali Millet Parkı projesi kapsamında Yalıköy Mahallemizde bir model ortaya çıktı. Burada müze dahil, gençlerin sosyal olarak faaliyetlerini yürütebileceği alanlar yer alıyor. Bu proje ile şehir bir bütünlük kazandı. Plaj, gençlerimizin en büyük problemlerinden bir tanesiydi ve başkanımızın sayesinde bu konu da çözüldü. Sivil toplum kuruluşlarıyla olsun, taraftar dernekleriyle olsun sürekli kontak halindeyiz. Her hangi bir proje ve problemde ortak hareket etme noktasında bir sıkıntımız yok. Bize güvendikleri müddetçe, bizle beraber oldukları müddetçe her zaman yanlarındayız” ifadelerine yer verdi. .

 

“FAKÜLTE BAZINDA PROBLEM YAŞAYACAĞIMIZI DÜŞÜNMÜYORUM”

Büyükliman Havzası’nın merkezinde yer alan Vakfıkebir’de bir fakültenin açılıp açılmayacağını da gündeme getiren Kasım, “Herkesin gönlünden geçen buraya 4 yıllık bir fakülte kazandırılması. Ancak Trabzon’a ikinci bir üniversite kazandırdı hükümetimiz. Dolayısıyla üniversite kendini toparlama sürecinde. Süreç tamamlandıktan sonra fakülte bazında problem çekeceğimizi düşünmüyorum. Diğer yandan konaklama yerlerimiz, otelimiz, kurumsal binalarımız bakımından yeterli bir seviyedeğiz. Amaç şu anda üniversite kurmak değil, ülkemize nitelikli gençlik yetiştirmek. Çaba sarf edilir, üniversite açılır ama mühim olan burada gençliğin bir şeyler kazanıp, ülkemize faydalı hale gelmesi lazım. Bu bağlamda önce kendimizden başlayarak ideolojik değil, toplumsal düşünüp toplumsal hareket ettikten sonra sadece üniversite değil, daha çok şeyler kazanacağımızı düşünüyorum” dedi.

Haber: Ziya Fidaye

Kaynak: www.gunaydinvakfikebir.com

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık