26 Ekim 2020, Pazartesi

Büyükliman'ın en güncel ve güvenilir haber sitesi.

KÖKSAL: “AİLELER KÜRESEL SORUNLARLA BOĞULMAK ÜZEREDİR”

KÖKSAL: “AİLELER KÜRESEL SORUNLARLA BOĞULMAK ÜZEREDİR”

ÖZEL HABER: BÜYÜKLİMANEXPRESS

Ailenin yüce Rabbimizin yüce bir nimeti olduğuna dikkat çeken Müftü Köksal, Büyüklimanexpress Editörü Ziya Fidaye’ye yaptığı özel açıklamada şu konulara yer verdi: “Aile, insana huzur ve sükûnet veriyor. Bu yönüyle yüce Allah bireyleri, aile sayesinde olumsuzluklardan ve tehlikelerden koruyor, toplumu geleceğe huzurlu bir şekilde taşıyor. Onun için aile toplumun yapı taşı, en küçük birimi ama en önemli birimi. En küçüğüdür, çünkü topluma nesil yetiştirecek. Dolayısıyla aile en küçük yapı taşı olunca, en önemli birim olunca ailenin kurulması da önem arz ediyor. Allah insanı bir erkekle bir kadından yarattı, onları nikâhla bir araya getirdi. Daha sonra Yüce Allah bu aileleri çocuklarla güzelleştiriyor ve zenginleştiriyor” dedi.

“AİLEYİ HEDEF ALAN HER TÜRLÜ SORUNA ÇÖZÜM ÜRETMEK ZORUNDAYIZ”

Çocuk edinmenin sosyal bir ihtiyaç olduğuna da vurgu yapan Köksal, “Çocuk olmadığında insan bunu bir eksiklik olarak hissedebiliyor. Ama çocuğu vermek de, vermemek de yüce Allah’ın işi olduğu için çocuğun varlı da, yokluğu da bir imtihan. Yokluğunda yoklukla imtihan var, varlığında ise birçok imtihan olabilir. Onun için çocuklarımıza sahip çıkmak, ailemize sahip çıkmak biz erkeklerin önemli vazifesidir. Ailenin nafakasını temin etmek, aile büyüğü olarak erkeklerin vazifesidir. O nedenle küresel dünya dediğimiz büyük köyde, iletişim araçlarının gittikçe küçülttüğü dünyanın sorunları aileyi boğmamalı, onu zedelememeli. Aileyi hedef alan her türlü soruna çözüm üretmek zorundayız” şeklinde konuştu.

“AİLELER BOĞULMAK ÜZEREDİR”

Bugün küresel dünyamız insanlarının oluşturduğu sorunlarla aile boğulmak üzeredir. Bu sorunların en çok hedef aldığı şey ailemiz, aile içindeki en büyük hedef de çocuklarımızdır. Çocuklarımızın hedef alındığı yerde biz huzurlu olamayız. Varımızı, yoğumuzu, canımızı ortaya koyarak ailemizi korumakla mükellefiz. Kitle iletişim araçları ailenin mahremiyetini zedeliyor. Aile mahremiyetinin zedelendiği, kaybolduğu yerde insanlar sürekli olarak birbirleriyle uğraşmakla karşı karşıya kalırlar. Çünkü ailenin özelini, deşifre eden, ortaya çıkaran her türlü girişim hakaret sayılır. Dinimiz İslam, aile mahremiyetinin korunması için alınması gereken tedbirleri bildirmiş; Peygamberimiz de bunu ilk Müslümanlara yaşayarak göstermiştir” ifadelerine yer verdi.

 

“PEYGAMBER EFENDİMİZİN METODU BİR OKULDUR”

Köksal açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Toplum içersinde yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenler; aile içinde bulunması ve dışarıya sızdırılmaması gereken, sızdırıldığında günah ve ayıp olan şeyler vardır. Bunlarla alakalı olarak Peygamberimiz özel olarak talimat vermiştir ve ‘içinizde ailesine en fazla saygı duyan benim’ buyurmuştur. ‘İçinizde en hayırlısı ahlak sahibi olandır, ben ise bunu sizin içinizde en iyi şekilde yapıyorum’ demiştir. Bu yüzden ailenin mahremiyetini koruyacağız, sadakatsizlik yapmayacağız. Aynı zamanda vefasızlık, tahammülsüzlük yapmayacağız, bilinçsiz davranmayacağız ki; aile yuvamızı muhafaza edeceğiz. Aksi durumda aile yuvamız bozulur. Bugün bunlarla karşı karşıyayız. Kitle iletişim araçlarının eğitimsiz iradeler eliyle, eğitimsiz nesiller eliyle toplumda hastalıkları yaymakta olduğunu bilmemiz lazım. Onlara karşı almamız gereken en önemli tedbir yüce Peygamberimizin eğitim metodunu benimsemektir. Çünkü Peygamber Efendimizin metodu bir okuldur ve buna sahip çıkmamız lazım”.

NOT: HABERİN DETAYLARI İÇİN LÜTFEN VİDEO LİNKİNE TIKLAYINIZ...

Haber Videosu


Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık