22 Ocak 2021, Cuma

Büyükliman'ın en güncel ve güvenilir haber sitesi.

KÖKSAL: “ÖĞRETMEN, TOPLUMU AYDINLATAN KAYNAKTIR”

KÖKSAL: “ÖĞRETMEN, TOPLUMU AYDINLATAN KAYNAKTIR”

24 Kasım ‘Öğretmenler Günü’ dolayısıyla Büyüklimanexpress Editörü Ziya Fidaye aracılığı ile bir kutlama mesajı yayımlayan Müftü Köksal, öğretmenliğin sözcüklerde bir meslek adı olarak geçtiğine işaret etti ve öğretmenliğin bir bilim dalı, bir sanat olduğuna dikkat çekti. İnsanlığın öğretmenlikle başladığına vurgu yapan Köksal, “Çünkü Yüce Allah, peygamberleri öğretmen olarak görevlendirdi. Peygamberimizin hadislerinden de anlaşılacağı üzere, ‘Ben öğretmen olarak görevlendirildim’ diyor. Bunda maksat şu ki; ben öğretmen olmanın ötesinde biri değilim demektir. Öğretmenliğin kutsallığı da buradan geliyor. Peygamberimiz hem öğretti, hem de öğrettiklerinin hayata nasıl aktarılacağını da gösterdi. Dolayısıyla öğretmenlik, bir toplumun ışıldağı, aydınlatan kaynaktır. Bütün halk kesimi bu kaynaklardan beslenmek ister” dedi.

 

“İNSANLAR ÖĞRENDİKLEDRİYE HUZURLU VE MUTLU OLSUNLAR”

Kur’an’da öğretmenliğin tanımını açıklayan Müftü Köksal, “Şunu bilmek gerekir ki; Yüce Allah insanı yarattı, yaşamı ve yaşamdan sonraki hayatı öğretmek için de kitap ve peygamberler gönderdi. Bundaki amaç, insanlar öğrendikleriyle dünyada huzurlu, ahrette mutlu olsunlar diyedir. Bir Ayet- i Kerime’de, ‘Size kendi içinizden kitabı okuyan, sizi temizleyen ve kitabı da, hikmeti de öğreten ve bilmediklerinizi de öğreten kimsedir peygamber’ buyuruluyor. Bu bağlamda öğretmen de aynı zamanda temizleyen, arındırandır” ifadelerini kullandı.

 

“PEYGAMBERİMİZ ÖĞRETTİKLERİNİ YAŞAYARAK GÖSTERDİ”

Hz. Peygamberimizin öğretmenlik konusunda ashabına ve topluma karşı örnek davranışlarına da değinen Müftü Köksal, “Hz. Peygamberimiz de Kur’an’ın emirlerini ilkesel bazda hem öğreterek, hem da yaşayarak bizlere gösterdi. Peygamberimiz (sav) ashabiye, arkadaşlarına bir ifadeyle âlimin, öğretmenin durumunu mukayeseli olarak bildirdi. Âlimin, ibadet yapana üstünlüğünü ifade etmek için, ‘Benim üstünlüğüm sizin en basitinize olan üstünlüğüm gibidir. Yani öğretmenin ibadet yapana üstünlüğü, peygamberimizin her hangi birine olan üstünlüğü gibidir” şeklinde konuştu.

 

“HİÇ BİLENLE BİLMEYEN BİR OLUR MU?”

Gerçek öğretmenin, ilim sahibinin bildiklerini paylaşmakla insanlara fayda sağlayabileceğinin altını çizen Köksal, “Yüce Allah, ilim sahibini şöyle övüyor: ‘Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?’ Peygamberimiz de beşikten mezara kadar ilim yapmayı emrediyor. Dolayısıyla Peygamberimiz, öğrettiklerini yaşayarak öğreten bir öğretmen. Bu yaptıklarıyla da günümüze ışık tutuyor. Öğretmen, yaşayarak öğretmek zorunda, bizler yaşayarak öğretmeliyiz; bizim işimiz bu. Öğretmen, sadece okulda ders veren değil; ana- baba da öğretmen. Onun için hiçbir ana- baba çocuğuna güzel terbiyeden, güzel eğitimden ve güzel ahlaktan daha iyi bir miras bırakamaz” dedi

Yalnız iki insana gıpta edilebileceğine de vurgu yapan Köksal, “Birincisi, Yüce Allah’ın kendisine bahşettiği malı ihtiyaç sahiplerine harcar; ikincisi de Yüce Allah’ın verdiği ilmi başkalarına öğretir. Malı verirsiniz, görünürde azalır ama ilmi verdiğinizde azalmaz, aksine çoğalır. Yani ilmi paylaştıkça yeni çağrışımlar yapar ve ufkunuz açılır. Bereketi buradadır. Biz buna müzakere diyoruz. Onun için ilim erbabı, öğretmenin yaptığı her şeyde Allah Teâlâ bereket ikram eder. ” ifadelerine yer verdi.

 

“YÜCE ALLAH EĞİTİM SİSTEMİNİ KUR’AN’LA BAŞLATTI”

Öğretmenin topluma karşı misyonuna da değinen Köksal, “Bunların hepsini peygamberimizin hayatından almamız icap eder. Çünkü Allah Teâlâ Kur’an’la eğitim sistemini başlattı ve ‘Ben ancak öğretmen olarak gönderildim’ diyen bir peygamberle başlattı. Bir nesli ortaya çıkarmak için ortalama yirmi seneye ihtiyaç var. Ama O, yirmi üç sene öğretmenlik yaptı. Bu yirmi üç senelik zaman zarfında nesilleri aydınlattı ve gönüllere taht kurdu. Kullandığı metotlara gelince; içinde olanları dışarıya yansıttı ve kendisini sevdirdi. Toleranslı davrandı. Müşkülatı kolaylaştırdı. Olumlu davranışları hep ödüllendirdi, sakıncalıları da ikaz etti. Biz aynı zamanda hem öğrenciyiz, hem de öğretmeniz” diyen Köksal sözlerini şöyle tamamladı: “Öğretmen camiamız hayli kalabalık bir kadro. Daha da kalabalık olmasını isteriz ki; öğrenci başına düşen öğretmen sayısı ne kadar çok olursa, milletimizin geleceğini bütün dünyaya şerefle arz etmek durumu ortaya çıkar. Peygamberimizin aydınlattığı gibi, söylediği gibi yapmak durumundayız. ‘Öğretmenler Günü’nü kutlayacağımız önümüzdeki günlerde Başöğretmen olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle, hürmetle anıyor; Peygamber Efendimize de Salât ve Selam ediyorum” dedi.

 

 

Haber Videosu


Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık