23 Nisan 2021, Cuma

Büyükliman'ın en güncel ve güvenilir haber sitesi.

MÜFTÜ KOKSAL: “FİTNE ZAMANLARINDA EVDE KALMAK İBADETTİR”

MÜFTÜ KOKSAL: “FİTNE ZAMANLARINDA EVDE KALMAK İBADETTİR”

Ramazan’ın rahmet, mağfiret ve bereket ayı olduğuna dikkat çeken Müftü Hüseyin Köksal, “Ramazan Ayı boyunca ibadetlerimizde yoğunlaştık ve sona doğru geldik İnşallah. Yüce Allah bayrama yetişmeyi de nasip eyler İnşallah. Biz, her zaman dualarımızda şöyle deriz: ‘Allah’ım sağlık, afiyet versin’. Yaşadığımız müddetçe yaşantımızdan, hayatımızdan huzur bulalım diye dua ederiz. Uzun yaşamaktan ziyade sağlıklı yaşamak önemlidir. O nedenle sağlık işi baştır. Sağlığın olmadığı yerde ibadet yok, gezmek yok, selamlaşmak yok; sağlığın olmadığı yerde akrabalar arasında ilişki yok, kişiler arasında diyalog olmaz, aile arasında diyalog olmaz. Dolayısıyla işin başı sağlık olduğu için Kanuni’nin sözünde de var, ‘olmaya devlet cihanda bir nefes sihhat gibi’. Herkes devleti farklı değerlendirir ama; esas varlık nefesi doyarak alabilmektir” dedi.

 

“GENÇLER SALGINI KOLAY ENFEKTE EDEBİLİRLER”

Yaşlıların ve kronik rahatsızlığı bulunanların mutlaka evde kalmaları konusunda uyarılarda bulunan Müftü Köksal, “Şimdi Ramazan Ayı içersinde bulunuyoruz ve yaklaşık iki aydır içerdeyiz. Sağlığımız için içerde bulunuyoruz. Yaşlılarımıza hizmeti ayaklarına kadar getiriyoruz. Gençlerimizi dışarda bırakmamızın nedeni salgını daha kolay enfekte edebilirler. Çünkü güçlüdürler, dirençlidirler, hastalıkları dışarı vurmayabilir. Süreçte Devletimizin aldığı tedbirlerle virüs tehlikesini İnşallah daha kolay atlatacağız. Şimdi bir seviyeye kadar geldik ve ondan sonrası için bir program yapacağız. Programa göre bayram süresince de insanlar arası münasebetler azaltılırsa, 1 Haziran’dan itibaren daha rahat hareket edebileceğiz. Programa uyulduğu takdirde İnşallah Haziran’dan sonra hem iş dünyası, hem de ekonominin damarlarının canlanması açısından rahat edebiliriz” ifadelerine yer verdi.

“29 MAYIS’TAN SONRA CUMALARI KILMAYA BAŞLAYACAĞIZ”

Müftü Köksal sözlerine şöyle devam etti: “Bu süreçte Cuma namazlarını da kılamadık. Ama bir şey gördük ki; din de bunu emreder, sağlığın sıkıntılı olduğu yerde başka hiç bir şey konuşulamaz, başka hiç bir şeyin değeri yok. O itibarla kardeşlerimiz Ramazan boyunca, şu anda olduğu gibi bayrama kadar ve bayramdan sonrasına kadar da belirlenmiş olan takvime göre tedbirlere riayet edeceğiz. İnşallah 29 Mayıs’tan itibaren Cumaları kılmaya başlayacağız İnşallah. Ama yine tedbirleri elden bırakmayacağız. Gördük ki; tedbir kaderin kendisidir. Yani tedbir aldığımızda da kaderimiz budur; almadığımızda da kaderimiz budur. Ama Allah Teala tedbire rağmen eğer bir şey verecekse, o da O’nun bileceği bir şey. Dolayısıyla biz, tedbire riayet edeceğiz İnşallah. Kardeşlerimiz akrabalarıyla, Müslümanlarla daha sık bir araya gelmek istiyorlarsa koyulan tedbirlere riayet edecekler”.

 

“DIŞARIYA ÇIKMAMAK BİR İBADET”

Müftü Köksal, “Devletimiz son derece başarılı, son derece güzel tedbirler almışlar; almış oldukları bu tedbirlerle bizi salgın hastalıktan korumaya çalışmıştır. Gördük ki; bu tedbirler bizim faydamıza oldu. Hiç bir fedakarlıktan kaçınılmıyor, sadece biz tedbirli olacağız. Peygamberimizin iyi diyaloğu olan bir hatip, bir gün Peygamberimize soruyor: ‘Ya Resulallah kurtuluş nedir? Ben nasıl kurtulabilirim? Peygamberimiz cevap veriyor: Birincisi ‘Diline sahip ol’. İkincisi ‘Fitne zamanlarında evinde kal’. Çünkü bu salgın bir imtihandır. Şu anda içerde kalmak, dışarıya çıkmaktan çok iyi ve evde kalmak bir ibadettir. Salgını başkasına bulaştırmayayım diye dışarıya çıkmamak bir ibadet. Üçüncü olarak da Peygamberimiz (a.s.) Yapılanları halis niyetle yapmaları konusunda oradakileri ikaz etti. Allah Teala bizi şu anda imtihan ediyor. Bu illetin küresel olduğu bir zamanda herkes kendi evinde bulunursa, zorunlu olmayınca dışarıya çıkmadıkça, tedbirlere riayet ettikçe Yüce Allah İnşallah ona sevap verir. Hep birlikte, yaşadığımız toplumu da musibetten, salgın hastalıklardan İnşallah kurtarmış olacağız” şeklinde konuştu.

 

“EVLERİMİZİ MESCİDE ÇEVİRDİK”

Müftü Köksal, Bayram Namazının nasıl kılınacağı ile ilgili henüz net bir şey olmamasına rağmen, 29 Mayıs’tan sonra belli camilerde de olsa Cuma Namazı’nın kılınacağı müjdesini verdi. Köksal, “Ancak bu, eskiden olduğu gibi kalabalık bir şekilde camilerde bulunacağımız anlamınagelmiyor. Bu kurallar bu gün yarın netleşir İnşallah. Netleşince kardeşlerimle paylaşacağız ki; bir izdihama sebebiyet vermeyelim. Nasıl kılınacağı belirlenirse kardeşlerimiz de orada sıkışmasın. Yoksa mesafeyi ayarlayamayız ve bulaşıcı hastalığı bir birimize bulaştırırız.

Ramazan Bayramı dolayısıyla bir açıklamada bulunan Müftü Köksal, “Yüce Mevlam bu sene bize farklı bir Ramazan tattırdı. Bu sene namazlarımızı evde kıldık, evde cemaat olmayı başarmaya çalıştık. Ev ahalisiyle biraz daha fazla zaman geçirmeye başladık. Namazlarımızı evde kıldığımız için evlerimizi mescide çevirdik. Buna da ihtiyaç vardı. Tabiiki sosyal alana fazla çıkamadık, toplu iftarlara katılamadık, camilere gidip sohbet edemedik, vaaz veremedik, cemaatimizle buluşamadık ama her zaman sağlığın önemli olduğuna vurgu yaptık. Sağlığımıza dikkat etmek için çıkmadık. İnşallah bir müddet daha böyle devam edeceğiz ve Allah’ın izmiyle kurtulacağız. Kardeşlerimizden istediğimiz şu: Allah Teala bu günlere eriştirdiği gibi bayrama da eriştirdiği kullarından eylesin. İnşallah sağlık afiyet versin. Bizi de, dünyamızı da, ümmet- i Muhammed’i de bulaşıcı hastalıklardan muhafaza eylesin. Bu tür hastalıkların memleketimizi de, ümmet- i Muhammed’i de dünya üzerinde kalıcı tesirler bırakmamasını Cenab- ı Allah’tan niyaz ediyorum. Kardeşlerimiz tedbirlere riayet etsinler. Bayramlarda artık telefonlarla bayramlaşacağız. O da sıla- i rahimdir ve o da amacı yerine getirir. Devletimizin almış olduğu tedbirler son derece önemlidir.seyahat eden kardeşlerimiz gittikleri yerlerde karantina altına alınıyorlar, tüm bu uğraşların hepsi bizim için. Bazı kardeşerimiz kısıt başlamadan önce seyahat edecekler, seyahat ederlerken lütfen trafik kurallarına riayet etsiner. Hız yapmasınlar, kemerlerini taksınlar. Hepsine hayırlı bayramlar diliyorum. Allah Teala yenisine bizleri İnşallah kavuştursun” dedi.

Haber Videosu


Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık