01 Aralık 2020, Salı

Büyükliman'ın en güncel ve güvenilir haber sitesi.

MÜFTÜ KÖKSAL KAMUOYUNU BİLGİLENDİRDİ

MÜFTÜ KÖKSAL KAMUOYUNU BİLGİLENDİRDİ

GÖZDE PROJE: BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU EĞİTİM KOMPLEKSİ

Bugünkü değeriyle yaklaşık 15 milyonluk maliyete sahip Vakfıkebir Bölge Yatılı Kız Kur'an Kursu eğitim kompleksinin yakın zamanda tamamlanacağı müjdesini veren İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, "Müftülüğümüz gözetim ve denetiminde yükselen eğitim kompleksimizin tamamlanmasına az kaldı. İç donanım bitti. Çevre düzenlemesi için çalışmalarımız hızla devam ediyor." dedi.

 

9 MİLYON 200 BİN TL HARCANDI, 1 MİLYON 300 BİN TL'YE İHTİYAÇ VAR...

17 Eylül 2015 tarihinde törenle temeli atılan ve bir seferberlik anlayışıyla Vakfıkebir ve Vakfıkebir dışından hayırseverlerin destek vererek sahip çıktıkları Bölge Yatılı Kız Kur’an Kursu eğitim kompleksinin tamamlanması için başlangıçta 8 milyon maliyeti olacağını tahmin etiklerini ancak gelinen noktada bu maliyetin üzerinde bir harcama yapılmak zorunda kalındığını ifade eden Müftü Köksal, "Şu ana kadar harcanan 9 milyon 200 bin TL'nin dışında, iç kısım tefrişi ile çevre düzenlemesi için 1 milyon 300 bin TL'ye ihtiyaç vardır. Bu vesile tüm kardeşlerimizi bu hayır hizmetine davet ediyoruz. Bu hayır seferberliğidir. Şimdiye kadar ki yardımlarıyla bu aşamaya getirdikleri bu müesseseyi tamamlayacaklarına inanıyorum. Katkı sağlayan herkese duâ ediyor, sağlık-âfiyet diliyorum." şeklinde konuştu.

SINIRLARI AŞAN GENİŞ BİR BÖLGEYE HİZMET EDECEK

 

İlçe müftülüğünün eğitim hizmetleri kapsamında tamamlanıp hizmete sunulması beklenen eğitim kompleksinin, 200 yatak kapasiteli pansiyon, 250 öğrenci kapasiteli derslikler, Okul Öncesi Dönem Din Eğitimi Projesi kapsamında, 4-6 yaş grubu 120 ile 150 öğrencinin Kur’an eğitimi ve öğretimi göreceği dersliklerden oluştuğunu hatırlatan İlçe Müftüsü Köksal, "Müessesemizin tamamlanıp faaliyete başladığında, hem ilçemizin hem de ilimizin sınırlarını aşan geniş bir bölgeye hizmet edeceğini umuyoruz. Böyle bir beklenti ve talep de var. Bir an önce tamamlanabilmesi için, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da Yüce Allah’ın inayetine sığınıyor, duyarlılıklarından kuşku duymadığımız hayırsever halkımızın, derneğin ilgili hesap numaralarına yada şahsen müftülüğümüze ve dernek başkanı Ali Dunay hocamıza gelerek yardımda bulunmalarını bekliyoruz.” dedi.

 

ANA BAŞLIKLARIYLA ÖZETLENEN DİĞER PROJE VE ÇALIŞMALAR

 

İlçe müftülüğünün, camiler ve Kur'an kursları bünyesinde yürütülen din hizmetlerinin yanı sıra, sosyal ve kültürel etkinlikler de gerçekleştirdiğinin altını çizen İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, personelle işbirliği ve dayanışma halinde yürüttükleri proje ve çalışmaları ana başlıklar halinde;

"Camiler ve din görevlileri ile Kur'an kurslarının, 16 ayrı gruba ayrılarak hizmetlerin yaygınlaştırılması, etkinliğin ve verimliliğinin artırılması; Yavuz Sultan Selim Camii'nde 5 yıldan beri teravih namazlarının hatimle kılınmasının sağlanması ve 2 yıldan beri de teravih namazlarının, her akşam farklı bir hafız görevli tarafından kıldırılması; dört aylık periyotlarla halk konferansları ile her okulda her dönem bir dînî ve ahlâki konferans; ilçe genelindeki bütün camilerde, Kur’an ziyâfeti programlarının gerçekleştirilmesi; yine bütün camilerde, sabah namazı buluşmaları; ilçedeki cenazelere, ilçe müftüsü veya vâiz statüsünde katılım sağlanması; cenazelerdeki kadınlara, kadın görevlinin de iştirak etmesi,; cenazelerin ardından organize edilen programlarda dini ahlâki sohbet yapılması; aile ve Dini Rehberlik Bürosuyla ailelere, kadınlara ve gençlere hizmet imkanı; üçer aylık kadın irşat programlarının düzenlenmesi; her cuma, ihtiyaç odaklı Kur'an kurslarında kadınlara cuma sohbeti; 'Camiyi Tanımayan Kalmasın' adıyla her okulun öğrencilerini camiye davet ve ikram; 'Her Sınıfın Bir Yetimi Olsun Projesi' kapsamında 15 yetimle ilgilenme ve muhabbet; din görevlileri için, Kur'an'ın anlamına yönelik iki yıl süreli Arapça kursu düzenlenmesi; bilhassa 35 yaş altı ve istekli din görevlileriyle kitap okuma ve müzakere programları; şehit yakını, gazi, yetim, öksüz, muhtaç ve mağdur gibi dezavantajlı kesimin ziyaret edilmesi; her gün bir esnafı ziyaret; personel hane ziyaretleri; her hafta Merkez Yeni Camii, Eski Camii ve Yavuz Sultan Selim Camii'nde cemaate yönelik tefsir, hadis, fıkıh ve siyer derslerinin yapılması; her yıl 50 civarında hastayı evinde ziyaret; muhtaç öğrencilere aynî ve nakdî yardım; yüksekokul kız öğrencilerine ev tahsisi; Kredi Yurtlar Kurumundaki öğrencilere, kız erkek ayrı ayrı her dönem kahvaltı; 2014-2015 eğitim yılından itibaren, her yıl 4-6 yaş arası 120 öğrenciye okul öncesi din eğitimi imkanı; okulların ziyaret edilmesi ve Kur'an hizmetlerinin tanıtılması; okulda okuyan öğrencilere hafızlık imkanı ve uygulaması; hafızlığa çalışan öğrencilerin okula, kursa ve eve intikallerinde servis imkanı ile her ay toplu yemek ikramı ve haftalık sohbet programları; hafızlık projesinde her sayfadan bir âyet meâli ezberleme; hafızlıkta, bir günlük derste, 12-24-48 uygulaması; hatim süresince ders kaybetmeyen öğrencilere para ödülü; yaz kurslarında gençlere sınıf açılması ve yaz Kur'an kursu öğrencilerine yıl boyu ilgi gösterilmesi; 40'ı aşkın yerde yetişkinlere yönelik Kur'an kursu açılması; 24 okulun Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleriyle işbirliği; toplumun farklı meslek gruplarına ve STK'lara yönelik kaynaşma toplantıları; her yıl, aylık mutat personel toplantılarından birinin yaylada yapılması ile yıllık 12 personel toplantısının ikisinin kahvaltılı yapılması; Yavuz Sultan Selim Camii altında, 60 bin TL. masraf yapılarak Diyanet Gençlik Çalışmaları Merkezi'nin oluşturulması." şeklinde özetledi.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık