06 Mayıs 2021, Perşembe

Büyükliman'ın en güncel ve güvenilir haber sitesi.

MÜFTÜ ŞAHAN: “BÜTÜN İBADETLER KURBANDIR”

MÜFTÜ ŞAHAN: “BÜTÜN İBADETLER KURBANDIR”

Müftü Şahan, besmele ile başladığı açıklamasında kurbanın kelime olarak yaklaşmayı ifade ettiğine dikkat çekerek, “Yaklaşmak kurbanın püf noktasıdır. Biz kurban keserek aslında salt bir hayvan boğazlamış olmuyoruz ve her hayvan boğazlama eylemine de kurban demiyoruz. Mesela her gün kasaplar tarafından kesilen yüzlerce hayvana kurban demiyoruz. Neye kurban diyoruz? Kurban edilmesi caiz olan ve dinimizce belirlenmiş koyun, keçi, sığır ve deve gibi hayvanlardan kurban edilir. Bu cins hayvanlardan Allah’ın adını anarak, yani besmele çekerek kesilmek niyetiyle onun adı kurban olur, adı kavurma olmaz” dedi.

 

“BÜTÜN İBADETLER BİRER KURBANDIR”

 

Şahan, ‘Hac’suresinin 37. Ayetine de atıfta bulunarak, “Mealen, O kurbanlarıın ne etleri, ne kanları Allah’a ulaşır. Allah’a ondan kazandığınız sevap (Takva) ulaşır diyor Cenab- ı Hakk. Burdan da anlaşılacağı üzere kurban et değil, kurban kavurma değil. Aslında kurban dahil bütün ibadetlerin özünde niyet vardır, samimiyet vardır, ihlas vardır. İbadetlerin içinden niyeti, samimiyeti, ihlası çekip aldığınız zaman posası, yani ceset kalır. Bu yüzden Efendimizin şu Hadis-i Şerifi kulağımıza küpe olmalı: ‘ Nice Oruç tutanlar vardır ki ona sadece açlık kalır; nice namaz kılanlar vardır ki ona sadece yorgunluk kalır’. Kurbanda esas olan yaklaşmaktır dedik sözümüzün başında. Peki kurban keserek neye yaklaşıyoruz? Allah’a yaklaşıyoruz. Çünkü bütün ibadetler kurbandır. Namaz kılarak, Oruç tutarak, sadaka verip bir fakiri sevindirip Allah’a yaklaşıyor muyuz? Öyleyse bunlar da bir kurbandır” şeklinde konuştu.

 

“KURBAN KESEREK BİR TAŞLA İKİ KUŞ VURUYORUZ”

 

Müftü Recep Şahan, “Kurban Bayramı günlerinde kestiğimiz hayvanlara kurban denmesi aslında mecazidir. Çünkü kurban olan hayvan değildir. Hayvan kurban olmaz. Hayvan Allah’a yaklaşmaz, inek Allah’a yaklaşmaz, koyun Allah’a yaklaşmaz. Kim yaklaşır? O koyunu ve ineği kesen, onun sahibi Allah’a yaklaşır. O manada hayvanın kurban olması mecazidir. Yoksa inek Takva olmaz, ineğin sahibi Takva olur. Bizler Kurban keserek aslında bir taşla iki kuş vuruyoruz: Birisi dünyevi, diğeri uhrevi manada. Dünyevi dediğimiz de yine Allah’ın hoşuna gittiği için yine uhrevi olmuş oluyor. Yani kurban keserek iki şeye yaklaşmış oluyoruz. Birincisi Hakk’a yaklaşmış oluyoruz, ikincisi halka yaklaşıyoruz. Kurban keserek Allah’ın emrini yerine getirdiğimiz için Allah’a yaklaşıyoruz; kestiğimiz gayvanların etini de paylaştığımız için halka yaklaşıyoruz. Çünkü Kurban etinin üçte birini kendimize, üçte birini komşu ve akrabalarımıza, üçte birini de fakire dağıtmak esastır. Böylece fakirle zengin arasında bir köprü kurulmuş oluyor. Dolayısıyla kurban keserek fakirin gönlüne de bir köprü ihdas etmiş oluyoruz” dedi.

“MALİ İBADETLERİN ÇATISI İNFAKTIR”

 

Mali ibadetlerin temel çatı kavramının adının İnfak olduğuna dikkat çeken Müftü Şahan, “İnfak kelimesi Nefaka’dan geliyor. Nefak tünel demek. Hacca gidenler bilirler. Mekke’de tüneller vardır ve baş tarafına Nefak El Faysal- i yazar. Aslında İnfak ibadeti öyle bir ibadet ki; tünelin bir ucunda dünya, öbür ucunda ahiret bulunur. Tünelin ucundan koyduğunuz sevaplar ahiret ucundan bire yediyüz çıkıyor. İnfak, dünya ile ahiret arasında tünel açmak demek. Kurban da bir infak olduğuna göre vasılla yoksul arasında bir şefkat, yardımlaşma, dayanışma tüneli açıyoruz. İşte kurbanın faziletlerinden birisi de bu; yani İnfak. Çünkü kurbanın üç ana fazileti var: Bir, kurban keserek hem Hakk’a, hem halka yaklaşmış oluyoruz. Bir de malın şükrünü eda etmiş oluyoruz. Çünkü her nimetin şükrü kendi cinsinden olmalı. Mesela; ‘Allah’ım bana beş ton fındık verdiniz, teşekkür ederim’ demekle olmaz. Ancak o findığın içinden çıkan öşürü fakire verirsen Allah’a teşekkür etmiş olursun. Üçüncü olarak, kurban kesmekle malımızın bir bölümünü harcamış ve cimrilik hastalığımızı tedavi etmiş oluyoruz” şeklinde konuştu. .

 

“KURBAN BAYRAMI, ALLAH’A KURBAN SUNMANIN BAYRAMIDIR”

 

Kurban Bayramı’nın, Allah’a kurban sunma bayramı olduğunun altını çizen Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan, sözlerini şu ifadelerle tamamladı: “Kurban Bayramı aynı zamanda yardımlaşma, dayanışma ve kardeşliğin bayramıdır. Bu vesileyle Diyanet Vakfı olarak dünya genelinde bir organizasyon yapıyoruz. 2019 yılında 278’i Türkiye’de olmak üzere 149 ülkenin de 443 bölgesinde kurban kesimi organizasyonu yaptık. Türkiye’deki ve dünya üzerindeki Müslümanların, vekalet yoluyla kurban kestirmek isteyen 453.500 kardeşimizin vekaletlerini aldık ve 6.500 Diyanet Vakfı Gönüllüsünün yardımlarıyla bunları kestik ve 20 milyon ihtiyaç sahibine ulaştırdık. Çünkü Kurban Bayramı’nın böyle bir özelliği de var. İhtiyaç sahipleri, yılda bir defa et görenleri düşünerek, vatandaşlarımızın da teveccühü ile böyle bir organizasyona imza atıyoruz. Böylece hem mazlumlara, hem de fakir Müslümanlara yardım etmiş oluyoruz, onlarla kardeşlik köprüsü kurmuş oluyoruz. Aynı zamanda o ülkelere Türkiye’nin selamını, Türkiye’nin kardeşliğini, Türkiye’nin Bayrağını götürüryoruz. Onlar da hep Türkiye’ye dua ediyorlar. 15 Temmuz gecesi bize dua eden o kadar çok İslam ülkesi vardı ki; bu yardımlariarla, iştegönüllere böyle köprü açmışız. Yardım açısından dünyanın en cömert ülkesidir Türkiye. Para anlamında dünyanın en zengin ülkesi değiliz ama; dünyanın en gönlü zengin vatandaşları bizim ülkemizde. Bununla da gurur duyuyoruz. Bu manada, özellikle ezilen, mazlum, zulme uğrayan dünya Müslümanlarının da gözleri üzerimizdedir. Ayasofya yeniden ibadete açıldı. Biz, Türkiye, Türkiye’den ibaret sanıyoruz. Türkiye, Türkiye’den ibaret değildir. Türkiye’nin toprakları 780 bin kilometrekareden ibaret değildir. Gönül coğrafyamız dünyanın her bir tarafına yayılmış; dünyanın her bir yanında izimiz var. Bu vesileyle tüm halkımızın Kurban Bayramnı tebrik ediyorum. Allah nice bayramlar nasip eylesin İnşallah”.

 

Kaynak:Günaydın Vakfıkebir

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık