16 Haziran 2021, Çarşamba

Büyükliman'ın en güncel ve güvenilir haber sitesi.

MÜFTÜ ŞAHAN: “KÂBE HAYATIMIZIN MERKEZİDİR”

MÜFTÜ ŞAHAN: “KÂBE HAYATIMIZIN MERKEZİDİR”

Kâbe’nin, bizlerin ve Müslümanların nazarında hayli bir öneme sahip olduğunun altını çizen Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan, “Kur’an’ın ifadesiyle yer yüzüne yapılmış ilk dinî yapı, ilk mabettir Kâbe. Yani hayatımızın merkezidir. Bütün peygamberler aşağı yukarı Kâbe ve civarına gönderilmiş, coğrafi anlamda o bölgede yaşayan toplumlara gönderilmiş. Bazı rivayetlerde Âdem Aleyhisselâm’a kadar gidiyor inşası. Ama Kur’an’da, Hz. İbrahim Ata’mız, oğlu İsmail’le beraber Kâbe’yi inşa ettiğine işaret ediliyor” dedi.

 

“KÂBE’NİN BULUNDUĞU BÖLGE ‘HARAM’ BÖLGESİDİR”

Şahan, açıklamalarında şu görüşlere yer verdi: “Kâbe dinî açıdan niye önemli? Müslümanlar günlük beş vakit namazlarını Kâbe’ye dönerek kılarlar. Ora’ya dönmezsek namazımız olmaz. Çünkü namazın 12 farzından biri de istikbal-i Kıble’dir. www.buyuklimanexpress.com Kıble, Kâbedir. Biz, günde beş defa Kâbe’yle sözleşme imzalıyoruz, böylece Kâbe’ye bağlılığımızı göstermiş oluyoruz. Bir diğeri de, Hacc İbadeti Kâbe merkezlidir. Hacc’ın bir parçası olan tavaf, Kâbe’nin etrafında yapılır. Dolayısıyla dünyadaki iki milyar Müslüman’ın en önemli kutsalıdır Kâbe ve dokunulmazdır. Zaten Kâbe’ye giden kişi de dokunulmaz olmuş oluyor. Çünkü Kâbe’nin bulunduğu bölge ‘Haram’ bölgesidir. Çünkü ‘Haram’ demek dokunulmaz demektir. Ayet- i Kerime’nin ifadesine göre O’raya giden emniyettedir. Kâbe güven yeridir. Zaten Mescid- i Haram da, Kâbe’nin de içinde bulunduğu geniş alandır”.

“MÜSLÜMANLARIN KUTSALINA SAYGIYI BEKLEME HAKKIMIZ VAR”

  1. da kutsalına saygı gösterilmesi gerektiğinin altını çizen Şahan, “Kâbe, dindarlık açısından en zayıf insan da gitse, namaz kılmayan da gitse, oruç tutmayan, Hacc’a gitmeyen, ama kendini Müslüman olarak tanımlayan kişiler bile Kâbe dendiği zaman saygısını, hürmetini gösteriyor ve Kâbe’ye bir söz edildiği zaman hemen celâlleniyor. Dindar insan ya da Müslüman, kendi kutsalına dokunulduğu zaman tepki gösteriyor, göstermelidir de. Tepki göstermelidir ama; usulüne uygun bir şekilde kırıp dökmeden, şiddet göstermeden, eğip bükmeden, yıkmadan yapmak lazımdır. Elbet de Müslüman olmayanlardan da, Müslümanlar olarak Müslümanların kutsalına saygıyı bekleme hakkımız var. www.buyuklimanexpress.com Bunu Kâbe özelinde de söyleyebiliriz. Başkalarının inancına saygı önemlidir. Başkalarının inancına, kutsalına saygı göstereceğiz; ama aynı saygıyı biz de onlardan bekleyeceğiz. Bu manada İslâm’da inanç özgürlüğü var. Kimse inanmak zorunda değildir ve Müslüman olmanın en önemli şeyi imandır. Eğer kalp tastik etmiyorsa, zorla söylemeyle Müslüman olunmuyor. Çünkü kalp, bizim beden ülkemizin başkentidir. Başkentte ne hakimse, bütün taşrada da o hakimdir. Burda iman hakimse, taşrada da iman hakim olacaktır” şeklinde konuştu.

“ALLAH İNANCA GÖRE DEĞİL, ÇALIŞANA VERİYOR”

Müftü Şahan, “Bu bağlamda hem inanma, hem de inanmama hürriyeti vardır. Allah, kullarına bunu vermiştir. Allah’u Tealâ dünya üzerindeki yedi milyar insana bu hürriyeti vermiştir. İnanana da, inanmayana da; kendisine itaat edene de, etmeyene de ekmek veriyor, su veriyor, nimet veriyor, aş veriyor. Elbet tüm bunları çalışana, sebeplere yapışana veriyor. Meselâ Japonya’da 8 şiddetinde deprem oluyor, ölenler ya bir- iki- üç, ya hiç oluyor. 1999 Gölcük Depremi’nde resmi rakamlara göre 20 bin insan hayatını kaybetti. Şimdi, Allah Japonlara torpi mi geçmiş oluyor? Çünkü Japonlar sebeplere yapışıyor. www.buyuklimanexpress.com Binasını sağlam yapıyor, çimentosunu, demirini çalmıyor. Dolayısıyla Allah, Sünnetüllaha uyanları kayırmış oluyor. Sonuç olarak herkes birbirinin inanma hürriyetine saygı gösterirse toplumsal barış olur, çatışma olmaz, gereksiz polemikler olmaz, herkes barış içinde yaşar diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 

Haber Videosu


Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık