06 Mayıs 2021, Perşembe

Büyükliman'ın en güncel ve güvenilir haber sitesi.

ÜSTÜ İBADET, ALTI TİCARET!

ÜSTÜ İBADET,  ALTI TİCARET!

Caminin alt katının kırılarak büyük marketler zincirinden birine kiralanmasına tepki gösteren esnaf, STÖ temsilcileri ile vatandaşlar, “Bizden toplanan yardımlarla yapılan cami ticarethaneye dönüştürülmemeli” derken; Vakfıkebir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kadem Sağlam, “Camiler üzerinden esnaf zor duruma sokulmamalı. Caminin elektrik faturasını bile bu esnaf ödüyor. Bu cami bizim ve bizim esnafımızın, vatandaşımızın parasıyla yapıldı. Müftülük bir an önce bu yanlıştan dönmeli” uyarısında bulundu.

 

SAĞLAM: “YARDIMLAR, YAPANA RAKİP OLARAK DÖNÜYOR”

Sağlam, “Burası iyi değerlendirilmeli ve akılcı düşünülmeli. Güzel bir Kıraathane modelinde kütüphane olabilir, gençlerin buluşma noktası olabilir, sosyal alan olarak değerlendirilebilir. Üniversite öğrencilerimizin akademik hazırlıklarını da yapabilecek ciddi bir kütüphane haline getirilebilir. İlçemizde var olan bir değerlerimizle de irtibata geçip, milletin malını bu milletin çocuklarının geleceğine katkı verdirmeliyiz. Cami altında ticaret yapmak, hele hele de vatandaşın yardım parasıyla yapılan bu yerler pazarlık unsuru olmamalı. Cami giderleri için gerekli diyorlar, kesinlikle katılmıyorum. Benim esnafım bu camiye her daim sahip çıkmıştır, bundan sonrada çıkacaktır. Müftülüğün biran önce bu yanlıştan dönmesi gerekiyor. Ya gerekeni yapsınlar bu işten vazgeçsinler, ya da peşinen söylüyorum, bu esnaf gerekeni yapacaktır. Esnafın cebindeki parayı esnafa karşı kullanıyorlar. İnsanların dini, vicdani duygularla yaptıkları yardımlar kendilerine rakip olarak dönüyor. Esnafımız bunu hak etmiyor. Pandemi süreci hala bitmiş değil. 80- 90 gün bu esnaf kapalı kaldı, kirası ve genel giderleri devam etti. Hiçbir yerden doğru dürüst yardım alamadı. Müftülüğün, ya da müftülüğe bağlı dernek ve vakıfların işi ticaret yapmak değil. Ticaret esnafın işidir. Herkes kendi işine bakmalı, kendi alanında ilerlemeli. Israrla kiraya vermek istiyorsalar içini de 4e bölüp Vakfıkebir’in küçük esnafına versinler. Hem zararları olmaz, hem Vakfıkebir için taş üstüne taş koymuş olurlar” şeklinde konuştu.

BAHADIR: “VAKFIKEBİR ESNAFI KÜRESEL SERMAYEYE TESLİM EDİLMEMELİDİR”

Diğer taraftan Çarşı Mahallesi Muhtarı Gökhan Bahadır Gazetemize gelerek konu hakında iddialı açıklamarda bulundu. Bahadır Yaptığı açıklamada ; “Bu olay tam bir faica. İnsanların parasını dolaylı olarak küresel sermayeye aktarıyorlar. Bakkal Ahmet amca cebinde ki 100 liranın düşünmeden yarısını camiye veriyor. Keza, kasap, manav aynı şekilde. Burada, bu esnaflara bir rakip oluşturmak göz göre göre insanları batağa sürüklemektir. İnsanları camilere yardım yapmaktan soğutuyorlar. Çünkü esnaf, kendi parasıyla kendine rakip çıkarıldığını görüyor. Sivil toplum kuruluşları, biz muhtarlar ve halkımız birlik olup bu işe dur demeliyiz. Müftülük bu yanlıştan tez dönsün; aksi taktirde bu esnafın vebali amel defterlerine işleneceltir. Küresel sermayeye teslim olunmamalıdır. Bizim esnafımız herseyden önce insandır. 10 lira yirmibeş kuruş tutan bir ürünü 10 lira verip alamazsınız bu marketlerden. Bizim yerli esnafımıza gittiğiniz zaman bırakın 10 lira verip çıkmayı, gözümüze bakıp bize sorar paran varmı diye. Bebeğinin maması biten bir baba cebinde parası yokken bakkala gidebilir, ama bu zincir marketlerden içeri bile giremez. Yanlış yapıyorlar. Diyanetin bu işin manevi değerini çok iyi bilmesi gerekiyor. Ama bilmezden geliyorlar. Müftülük Ramazan’da bu büyük zincirlerden yardım alıp fakire fukaraya veremez; kurbanda bu adamların derilerine, ya da kurbanına talip olamazlar. Ama küçük esnafı gerekirse uykudan uyandırırlar. Bu insanlara zarar vermek, Vakfıkebir’in dengeleriyle oynamaktır. Sorumlu ve yetkililere sesleniyorum: Bu işten tez dönülsün. Eğer yapılan sözleşmede herhangi bir cezai madde var ise bu esnaftan bizzat ben toplayıp vereceğimi beyan ediyorum. Zararın neresinden dönersek kardır” dedi.

ÇAVDAROĞLU:”BU, VAKFIKEBİR DÜŞMANLIĞIDIR”

Yavuz Selim Caminin Bulunduğu Kemaliye Mahallesi Muhtarı Ali İhsan Çavdaroğlu da yaptığı açıklamada; “Bunlar ne yapmaya çalışıyorlar, anlamak mümkün değil; akıl -mantık almıyor yapılanı. Bu işin sorumlusu kimse hesap vermeli. İhale ile verilmeliydi. Bu yerlerin kiralarını kim belirliyor, pazarlığını kim, hangi sıfatla yapıyor? İbadethane insanların manevi değeridir, namusudur. Şu an olası bir işgal olsa, camiyi vermemek için gider kapısında şehit oluruz. Bunu derken bizim manevi değerlerimiz nasıl oluyor da bir kişi, ya da kurumlar tarafından pazarlık haline getiriliyor? Bu gün gördüm, içim acıdı. Duvarları kırmışlar, tabanı kırmışlar. Müftü ya da kim kiraya vermişse cebinden yaptırmadı o kırılan yerleri. Bu halkın, bu esnafın parasını, ne olduğu belli olmayan bir markete veriyorlar. Bu,Vakfıkebir düşmanlığıdır. Burada iyi niyet yok. O camide bir daha yardım isterken yüzleri kızarmayacak mı. Yazıklar olsun” şeklinde tepkilerini dile getirdi.

GÜNAYDIN: “CUNTACI ASKERLERDEN FARKLARI YOK!”

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Tayfun Günaydın ;olayla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, “15 Temmuzda cuntacı askerlerden hiçbir farkları yok. Darbeci askerler, milletin parasıyla alınmış silahları yine bu millete karşı kullandılar. Yavuz selim Camii’ni kiraya verenler ise, yine milletin parasıyla yapılmış milletin mabetini, bu millete karşı kullanıyorlar. Bu çok yanlış. Bu ilçede İsmail Hacıfettahoğlu gibi bir değer var. Yaşayan kütüphane. Geçmişte Hikmet Aksoy vardı, değerini bilmedik. Bu insanlar ile buralar değer kazanır, gençler tarih bilir, kültür bilir. Sorumlu ve yetkililerin bu sözleşmeyi derhal fesih etmeleri şarttır. Bu esnafın artık canına tak etmiş, bıçak kemiğe dayanmıştır” yorumlarına yer verdi.

Kaynak: Vakfıkebir GÜNAYDIN Gazetesi.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 1 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık