05 Aralık 2020, Cumartesi

Büyükliman'ın en güncel ve güvenilir haber sitesi.

VAKFIKEBİR’DE 20 HAFIZ İCAZET ALDI

VAKFIKEBİR’DE 20 HAFIZ İCAZET ALDI

Merkez Yeni Camide düzenlenen icazet töreni Hafız Ömer Yılmaz'ın Kur’an-ı Kerim tilâveti ile başladı. Ardından kursun yöneticisi Halil Küçük, kursun tanıtımı ve kurstaki eğitim-öğretimle ilgili bilgi verdi.

 

2010 yılında 56 kişilik olarak hizmete açılan Hafız Hasan Kaan Kur’an Kursu'nda, 9 yılda 61'i hafız olmak üzere 232 öğrencinin, Kur'an-ı Kerim ve dini bilgiler alanlarında eğitim öğretimlerini tamamladığını belirten Halil Küçük konuşmasında; "Son yıllarda kapasitesi 79 yatılı öğrenci barındıracak şekilde yeniden dizayn edilen kursumuzda; 45'i hafızlığa devam eden 86 öğrencimiz, 7 hocamız ve 6 personelimizle eğitime devam edilmektedir. Ortalama olarak, 6. sınıfta hafızlığa başlayan öğrencilerimiz 7. sınıfta okula ara vererek MEB ile yapılan protokol çerçevesinde 7. sınıf içerisinde hafızlıklarını bitirmekte, 7. sınıfın ikinci yarısından itibaren okul hazırlık kursları ile 8. sınıfın sonunda yapılacak olan sınava hazırlanmaktadırlar." dedi.

Öğrencilerin sosyal ve kültürel açıdan gelişimlerine yardımcı olmak amacıyla kurs süresince belli aralıklarla, sosyal aktiviteler, il içi geziler ve piknikler düzenlendiğini ifade eden Küçük, "Yılda bir defa da il dışına, belirlediğimiz bir bölgeye, gezi ve ziyaretler yapıyoruz. Bu kapsamda 2017 yılında İstanbul, Edirne, Çanakkale, Tekirdağ gezileri, 2018 yılında Konya, Ankara, Sivas gezileri, 2019 yılında ise Urfa, Mardin, Siirt, Diyarbakır ve Muş gezileri düzenlenmiş ve bu geziler öğrencilerimiz üzerinde kalıcı güzel etkiler bırakmıştır." sözlerine yer verdi.

 

Hafızlıklarını bitirip icazet alan öğrencilerin hayırsever ilçe halkı ve Kaanlar ailesinin sponsorluğu ile umreye de gönderildiğini belirten Halil Küçük, kursta hıfzını ikmal eden öğrencilere, üniversite tahsillerine devam ettikleri süre içerisinde, Kaanlar vakfı tarafından burs verildiğini söyledi.

Sonunda, kursun yapımında ve eğitim öğretim hizmetlerinin yürütülmesinde emeği olan başta Kaanlar Vakfı ve Kaanlar ailesi ile ilçe müftülüğüne, emeği katkısı bulunan herkese ve icazet merasimine iştirak edenlere teşekkürlerini ifade eden Halil Küçük, "Hedefimiz; öğrencilerimizin hem hafızlıklarını unutmadan, Kur'an-ın muhtevasına hakim birer hafız, hem de iyi üniversiteler kazanarak, ülkemiz ve milletimiz için kaliteli birer insan olarak yetişmelerini sağlamaktır. Bütün gayemiz, yetişmiş, kaliteli, ahlaki donanıma sahip gençlerimizin sayısını artırmaktır. Biliyoruz ki yol uzundur, çalışmak ve gayret bizden, dua sizden, zafer ise Allah'tandır. Rabbim, onları da bizleri de Kur'an'ın yolundan ayırmasın." dua ve temennisinde bulundu.

İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal ise yaptığı açılış konuşmasında; "Bu gün çocuklarımızın sevincini paylaşacağımız özel bir programda bir aradayız; bizler ev sahibi, sizler de misafirmişsiniz, hepiniz hoş geldiniz. İlçe müftülüğümüz 93 imam hatip ve müezzin kayyım, 25 Kur'an kursu öğreticisi, 15 idare ve yardımcı hizmetler olmak üzere 133 gönül erbabı ile din hizmetlerini yürütmektedir. Cami içi ve cami dışı din hizmetleri ihtiyaç olan her alanda gerçekleştirilmekte, Aile ve Dini Rehberlik Büromuzun faaliyetleri kapsamında ve özel programlarla kadınlar, gençler ve çocuklara hizmetler verilmekte ve titizlikle takip edilmektedir. Kadınlara yönelik din hizmetleri aynı zamanda eğitim hizmetlerini vermekle mükellef Kur'an kursu öğreticileri tarafından yürütülmekte ve bu manada ortaya çıkan nitelikli insan kaynağına ihtiyaç duyulduğu özellikle bilinmelidir. Okullara yönelik faaliyetin, 'Gencim Maneviyatım Temel Dayanağım' projesi ile lise seviyesindeki okullarda iki dönem içerisinde de konferanslar verilmekte, ilkokul ve ortaokullarda ise 'Çocuk Cami Buluşması' faaliyetleri kapsamında cuma namazı ve sabah namazı buluşmaları ile hafta sonları da 'Kur'an Öğretimi' programları düzenlenmektedir. Eğitim hizmetlerinde ise 7 Kur'an kursunda faaliyet sürdürülmekte, biri yatılı erkek hafızlık Kur'an kursu, diğerleri de gündüzlü Kur'an kurslarıdır. Geçtiğimiz günlerde açılışını yaptığımız Bölge Yatılı Kız Kur'an Kursumuzla birlikte sekiz Kur'an kursu ile eğitim hizmetlerine katkı sağlanmaktadır. Merkez Kur'an Kursu'nda 50 kız öğrencimizle, 42'si gündüzlü proje kapsamında hem hafızlık yapmakta hem de okula devam etmektedir. 84 öğrencisi bulunan Hafız Hasan Kaan Kur'an Kursumuzun 28 öğrencisi proje kapsamında hem hafızlık yapmakta hem de örgün eğitime devam etmektedir. Kısa süre önce Diyanet İşleri Başkanımız ve devlet erkânının katılımıyla açılışını yaptığımız Bölge Yatılı Kız Kur'an Kursu 160 yataklı ve 200 öğrenci kapasitesiyle bölgemizde yılların ihtiyacını gidereceğine inandığımız ve potansiyeli ile öne çıkan bir kurs olarak gözükmekte ve inşaallah bu hizmeti vereceğine dair kanaatimizle birlikte çalışmalarımızı bu yönde sürdürmekteyiz. Ancak nitelikli Kur'an kursu ve Kur'an eğitiminde hem öğrenci hem de bu eğitimin sürdürülmesine dair boşlukları doldurmaya ihtiyacımız var. Bütün kurslarımızdan daha önemli saydığımız 'Okul Öncesi Din Eğitimi' olduğu için bu eğitimin kapsamında olan 4-6 yaş grubu öğrencilerimize pozitif ayrımcılık yapıyoruz ve onları daha öne çekiyoruz." dedi.

 

Müftü Köksal konuşmasında ayrıca; "İlçemizde eğitim hizmetleri ve din hizmetlerinin sürdürülmesinde; din hizmetleri kadrosunda çalışan din gönüllüsü arkadaşlarımız ile bu hizmetlerin sürdürülmesine katkı sağlayan değerli gönüldaşlarımız, kıymetli Vakfıkebirli kardeşlerimiz ve uzaktan-yakından katkı sağlayan herkes bu hizmetlerin sürdürülmesinde önemli olarak gördüğümüz değerlerimizdir. Bu vesile ile hizmetlerimize katkı sağlayan ve hafızlarımızın icazet merasimine iştirak eden her bir kardeşimize teşekkür ediyor, kalbi şükranlarımı sunuyorum." sözlerine yer verdi.

 

Daha sonra konuşan Trabzon İl Müftüsü Osman Aydın ise konuşmasında; "Kur'an kurslarımızın her biri, birbirini tamamlayan birbiriyle güç bulan ve herkese faydası olan mekânlardır. Gururla söyleyebilirim; İstanbul'da 200 yatılı Kur'an kursu varken bizim ilimizde 80 yatılı Kur'an kursumuz var. Modern imkânlarla donatılan bu kurslarımız, sizlerin desteğiyle inşaallah yavrularımızın daha iyi yetişmelerine vesile olacaktır. Emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hafızlarımızı tebrik ediyorum. Yüce Rabbim zihin açıklığı versin. Onları yetiştiren hocalarımızdan, anne-babalarından ve destek veren sizlerden Cenab-ı Hakk razı olsun." dedi.

 

Ankara Maltepe Camii Baş İmam Hatibi Kurra Hafız Mustafa Demir'in okuduğu aşrı şerifin ardından kursta okuyan bir grup öğrenci dinleyenleri duygulandıran ilahiler okudular. Hafız öğrencilerden Muhammet Saki Öztürk'ün günün anlam ve önemi ile ilgili okuduğu örnek hutbeden sonra, kursta hafızlığını tamamlayan 20 hafız öğrenci, cemaatin ayağa kalkarak hep birlikte söyledikleri tekbirlerle camideki yerlerini aldılar ve her bir hafız öğrenci Kur’an-ı Kerim tilâvetinde bulundu.

 

Daha sonra kürsüye davet edilen Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak, 'Barış Pınarı Harekatı'nı gerçekleştiren kahraman ordumuzun ve Mehmetçiklerimizin zaferi için duada bulundu. Geçmişten bugüne hafızların yetişmesinde gayreti bulunanlara teşekkür eden Albayrak, "Trabzon ilimiz Kur'an'a beşik, yetiştirdiği alimlerle de ilme ışık olmuştur. Trabzon'da yılda ortalama 500'e yakın hafız-ı kelam yetişmektedir." dedi. Trabzon'da yetişmiş ve Kur'an-a hizmet etmiş bulunan alimlerden ve hocalardan da övgüyle bahseden Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak, "Kur'an'a hizmet, bugünden kıyamet günü sabahına kadar var olacak bir bayrak yarışıdır. Allah, bu yarışta görev alan herkesten ve tüm hocalarımızdan razı olsun. Anadolu toprakları üzerinde millet varlığımızı devam ettirmede Kur’an-ı Kerim bizim rehberimiz olmuştur." ifadelerini kullandı.

Ayet-i kerime ve hadis-i şeriflere dayandırdığı konuşmasında; "Bu Kur'an kavimleri, milletleri, toplumları, cemiyetleri, Ümmeti Muhammedi hidayete, doğru yola sevk eden bir kitaptır. Mü'minler için bir müjdedir, hidayet ve şifa kaynağıdır. Bir vahdet pınarıdır." sözlerine yer veren Albayrak, "Biz Müslümanlar Allah katında izzeti aradığımız her dönemde, Allah'tan başkalarının huzurunda değil Allah'ın huzurunda, O'nun katında, O'na güvenerek, O'na sığınarak, O'na teslim olduğumuz her dönemde Kur'an bize hayat pınarı olmuştur. Allah'ın dinine, Kur'an'ına hizmet eden milletleri Cenab-ı Hakk hiçbir zaman yardımsız bırakmamıştır. Kur'an'a hizmet şereftir ve şereflerin en büyüğüdür. Kur'an'a bağlı olmak bizi güçlü kılar. Tarihe baktığımızda görürüz ki; maddiyatımızın düşük, sayıca az olduğumuz zamanlarda maneviyatımız devreye gitmiş, mana her dönemde maddeyi yenmiştir." sözlerine yer verdi.

Hafız Hasan Kaan Kur’an Kursu ile Hikmet Kaan İmam Hatip Ortaokulu'nun yapılmasında öncü olan, kursun ve öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamada hiçbir zaman geri durmayan Kaanlar Şirketler Grubu Kurucu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hafız Osman Kaan, Vakıf Kültürü ve Kaanlar Vakfı'nın kuruluş felsefesi ve işleyişi ile ilgili bilgiler paylaştı. Hizmette emeği olanlara ve icazet merasimine iştirak edenlere teşekkürlerini ifade eden Hafız Osman Kaan programda, Hafız Hasan Kaan Kur’an Kursu'nda hafızlığını tamamlayan 20 erkek hafız öğrenci ile ilçe müftülüğüne bağlı merkez Kur'an kursunda hıfzını tamamlayan 12 kız öğrencinin, 4 öğretici rehberliğinde ödül olarak umreye gönderilmesi için kampanya başlattı. Hayırsever vatandaşlar, birer-ikişer kişinin umre masraflarını karşılama sözü vererek isimlerini yazdırdılar ve hafızları hocalarıyla birlikte umre ile ödüllendirme sözü verdiler.

Hafızlara çeşitli hediyelerin verilmesinin ardından Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Eğitim Görevlisi Hafız Enver Osman Kaan'ın yaptığı duayı müteakip kılınan öğle namazı ve ardından programa katılanlara ikramda bulunulmasıyla program sona erdi.

İcazet merasimine; Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak, Trabzon Milletvekili Salih Cora, Trabzon İl Müftüsü Osman Aydın, Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta, Trabzon Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Şenol Tiryaki, İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, Akçaabat İlçe Müftüsü Alaattin Kırbıyık, Şalpazarı İlçe Müftüsü Hüseyin Hacıfettahoğlu, Vakfıkebir İlçe Milli Eğitim Müdürü Samim Aksoy, Beşikdüzü İlçe Milli Eğitim Müdürü Mücahittin Kerim İkibaş, eski bakanlardan Faruk Nafiz Ozak, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Eğitim Görevlisi Hafız Enver Osman Kaan, Akçaabat İlçe Müftülüğü Şube Müdürü Bünyamin Kaya, Kaanlar Şirketler Grubu Kurucu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hafız Osman Kaan, Kaanlar Vakfı Başkanı Muhammet Kaan, AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Uzun, siyasi parti ve STK temsilcileri, bazı daire amirleri, okul müdürleri, hayırsever işadamları, din görevlileri, hafızların aileleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

İCAZET ALAN ÖĞRENCİLER:

Abdulkadir Beykoz, Abdullah Bekar, Bayram Sicim, Berat Bayraktar, Ebu Bekir Gümüş, Ebu Bekir Küçük, Enes Baki Karkaç, Eyüp Günaydın, Furkan Yılmaz, Hasan Celal Doksanbir, Hüseyin Bayraktar, Hüseyin Koçal, Huzeyfe Çolak, Muhammet Ali Şen, Muhammet Emin Keskin, Muhammet Saki Öztürk, Osman Kasımay, Ömer Faruk Koca, Şerefcan Altuntaş ve Ümit Bayraktar.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık