24 Temmuz 2021, Cumartesi

Büyükliman'ın en güncel ve güvenilir haber sitesi.

YENİDEN REFAH PARTİSİ VAKFIKEBİR KADIN KOLLARINDAN 8 MART MESAJI

YENİDEN REFAH PARTİSİ VAKFIKEBİR KADIN KOLLARINDAN 8 MART MESAJI

Birinci, mesajında şu görüşlere yer verdi: “Yeniden Refah Partisi olarak parti politikalarımızda kadına hassasiyetle yer vermiş bulunmaktayız. ‘8Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ münasabetiyle bunları sizlerle paylaşmak istedik.

“Cennet anaların ayakları altındadır” müjdesine mazhar olmuş, milletimizin en büyük gücü ve zenginliği olan imanlı ve inançlı nesillerin yetişmesinde en büyük role sahip kadınlarımız en öncelikli konularımızdandır.

Kadın Allah’ın yarattığı bir varlık olarak insanlığın değişmez bir üyesidir. Bir insan olarak tüm hak ve hürriyetlerine doğuştan sahiptir. Kadınların sahip olduğu haklar hiçbir şekilde gasp edilemez.

Kadın sadece dünyaya çocuk getiren ve evde çocuğuna bakan bir birey değildir. Kadın dünyaya getirdiği çocuğunun ve diğer çocukların yaşadığı dünyayı güzel bir dünya yapabilmek için fıtratına uygun şekilde hayatın her alanında sorumluluk alan bireydir.

Partimiz ülkemize dair büyük hedeflerin gerçekleşmesinde kadınların katkılarını hayati öneme sahip görmektedir. Bu ülke 'Yeniden Büyük Türkiye' olacaksa bu ancak kadınların da bu büyük ideal uğrunda etkin bir şekilde rol alması ile mümkün olacaktır. Bu bilincin güçlenmesi için gereken adımlar atılacaktır.

'Kadın ve Aile Bakanlığı' iktidarımızda yeniden kurulacaktır. Bu bakanlık kadınların ekonomik ve sosyal alanda yaşam şartlarının iyileştirilmesinin yanında, hayatın her alanındaki ülke politikalarının oluşmasında kadın bakış açısının yansıtılmasını sağlamak için de çalışacaktır.

Kadınlarımızın temel hak ve hürriyetlerinin korunması, kadına yönelik şiddet, taciz, negatif ayrımcılık, maddi ve manevi istismarın önlenmesi, töre cinayetleri ve istemedikleri evliliklere zorlanması gibi birçok hususta "Önce ahlak ve maneviyat" prensibine ve bilimsel verilere dayalı politikalar belirlenecek, başta eğitim ve medya alanında ve gerekli mevzuat değişiklikleri hususunda gereken adımlar atılacaktır.

Kadına yönelik şiddetin sona ermesinin cezai müeyyidelerin artırılması ile değil ancak aile içi eğitim ve toplumsal bilinçlenme ile mümkün olacağına inanıyoruz. Kadına yönelik şiddeti doğuran şartların ortadan kalkması ancak ahlak- maneviyat ve adalet duygusu yüksek bir toplumda mümkün olacaktır. Kadın ve Aile Bakanlığı aile içinde eğitim ve toplumsal bilinçlenme konusunda Diyanet Teşkilatı ile koordinasyon içinde çalışacaktır.

Kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın, şiddetin ve tacizin önlenmesi için 'Kadın ve Aile Bakanlığı' bünyesinde şikâyet ve takip merkezleri kurulacaktır. Bu merkezler devlet kurumları, yerel yönetimler ve kadın sivil toplum kuruluşları ile iletişim içinde çalışacaktır. Bakanlık özellikle aile içi şiddet konusunda önleyici tedbirlerin alınmasında sorumluluk üstlenecektir.

Bazı kesimler kadın sorunlarını erkek egemen bakış açısıyla, bazı kesimler de feminist bakış açısıyla değerlendirdikleri için konunun nesnel (objektif) olarak ele alınması mümkün olmamakta, bilakis çatışmacı bir üslup ortaya çıkmakta ve sorunlar çözümsüz kalmaktadır. Bu yanlışlıkların önlenmesi adına kadın ve aile ilgili sorunların ve çözümlerin konunun uzmanı olan kimselerden oluşan komisyonlarda ele alınması sağlanacaktır. Bu komisyonlarda mutlaka kadın üyeler de yer alacaktır.

Kadınları ilgilendiren bütün kanuni düzenlemeler yapılırken kadın sivil toplum kuruluşlarının öneri ve teklifleri en üst seviyede dikkate alınacaktır.

Sadece ülkemizde ve İslam dünyasında değil, tüm dünyada kadın ve aile ile ilgili sorunların çözülmesi için D-8 ve D-60 organizasyonları içerisinde "Kadın ve Aileyi Koruma Teşkilatı" kurulacaktır”.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık