22 Ocak 2021, Cuma

Büyükliman'ın en güncel ve güvenilir haber sitesi.

SEN NEYMİŞSİN EY KİTAP!..

Türkiye’deki siyasi iktidarlar döneminde Cumhurbaşkanlığı hariç, bir çok kilit görevlerde bulunan Bülent Arınç’ın, bir canlı yayın programında okunmasını tavsiye ettiği bir kitap ortalığı toza dumana kattı!..

 

Arınç, canlı yayında, “Demirtaş'ın yazdığı çok güzel bir hikaye kitabı var. Ne olur onu alın, bir okuyun. Bu kitabı okuduktan sonra siz, Selahattin Demirtaş hakkındaki kanaatinizi belki değiştirmeyeceksiniz. Ama kürtler ve kürtlerin yaşadığı travmama üzerinden kafanızda çok şeyler değişecek. Bu ülkenin mazlumlarından biri de kürtlerdir, Kürt kardeşlerimizdir. Çözüm sürecinde bazılarının tahliyesi sağlanmıştı. Bunun da olabilir. Yargıçlar, mahkemeler özgürlükçü düşünsünler" ifadelerini kullanmıştı...

Ancak, kitabın 16. Sayfasındaki gizli şifrede yer alan Avukat Salim Bey acaba Demirtaş mı; yoksa Arınç mı sorusunu getiriyor zihinlere...

Demirtaş ve Kavala üzerinden yapılan çağrılar üzerine Cunhurbaşkanı Erdoğan dün bir açıklama yaparak Cumhur İttifakı’na bağlılığını bir kez daha pekiştirdi, muhalefet kanadının beklediği olası bir hükümet krizini önledi.

Böylece hukuk reformu söylemleri de yeniden tavan arasındaki yerini aldı...

Cumhurbaşkanı’nın, Adalet Bakanı’nın, Bülent Arınç’ın, Cemil Çicek’in reformlar, yargı ve yargıç bağımsızlığı, hukuk devletine ilişkin açıklamaları ilginç bulunsa da, kuşkuyla karşılanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’ın özgürlüklerine kavuşturulmasının söz konusu bile olamayacağını net bir şekilde vurguladı.

Şimdi iktidarın önünde iki yol var; ya daha önce de yaptığı gibi reformlar ve Avrupa ile yakınlaşma güzellemeleri ile zaman kazanma taktiği yürütecek, ya da gerçekten de bu sefer bir takım şeyleri yapmak zorunda kalacak.

İktidarın ortağı MHP lideri bunlara ne diyecek?

Rehine olarak zindanlarda tutulan bazı sembol isimlerin özgür bırakılmasına evet diyecek mi?

İşin diğer boyutuna gelince; Bülent Arınç'ın Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş hakkındaki "Tahliye olmalılar" açıklamasına Bahçeli değil, ama danışmanının sert çıkışı da Cumhur İttifakı’nı ısıtmış olabilir mi?

Danışman, twitter hesabından Arınç'a öfke kusarak, "Hendek-Çukur olaylarında 793 şehidin, Kobani olaylarında 53 kişinin katledilmesinin azmettiricisi Demirtaş’ın tahliyesini istemek şerefsizlik ve haysiyetsizliktir” demişti.

Konuşmada mesajın alındığı, Bahçeli’ye bir kere daha biat edildiği açıkça anlaşılıyor.

Çünkü Erdoğan’ın başka çıkışı olmadığı gibi gelecekte başka bir ittifak ihtimali de görünmüyor...

Danışmanın açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan , Kavala ve Demirtaş'ın tutukluluğunu savunarak, "Terör örgütleri ile el ele, kol kola, omuz omuza Ankara'dan İstanbul'a yürüyenlerle biz birlikte olamayız. Kobani katliamına neden olanlar hiçbir zaman AK Parti'nin yanında yer alamaz. Biz Gezi olaylarının finansörlüğünü yapan, eylemleri organize edenlerin savunucusu olmadık, bundan sonra da olmayız. Vizyonumuzu kimse sorgulayamaz, aksini iddia edemez. Kavalalarla hiçbir zaman biz bir arada olamayız, Kobani’yi unutamayız" dedi.

Erdoğan ayrıca, Cumhur İttifakı'nın gidişatından da gayet memnun olduğunu vurgu yaptı, memnuniyetini ve minnettarlığını dile getirdi...

Bu açıklama bir balıma,iktidarın reform açıklamalarının da doğmadan gömüldüğü anlamına geliyor.

Hukuk reformu falan yok.

Cumhur İttifakı’yla ve Bahçeli’nin kayyımlığında yola devam edilecek!..

Bütün bu gelişmeler Cumhur ittifakının ne kadar önemli ve ne kadar hayati olduğunu bir defa daha kanıtlamıştır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Son günlerde bizimle asla ilgisi olmayan, kimi bireysel açıklamalar ile reform gündemimize yaptığımız vurgular bahane edilerek yeni bir fitne ateşi yakılmaya çalışıldığını görüyoruz” cümlesi; bu kirli oyuna gelinmeyeceğini dosta düşmana göstermiştir.

Fitne güruhu yine kaybetmiş, yine hevesleri kursaklarında kalmıştır...

 

Yazarın Diğer Yazıları

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code
Yorum Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık