25 Ocak 2021, Pazartesi

Büyükliman'ın en güncel ve güvenilir haber sitesi.

SİZİN ‘KÜRE’DE BASIN AHLAKI SAHAYA NASIL YANSIYOR, MUHTEREM!..

Bu gün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü...

Bu vesileyle değerli dostum, beni yetiştiren üstadım Yaşar Ateşsoy’un bu anlamlı gününü kamuoyu önünde kutlar, kendilerine hürmetlerimi iletirim...

Evet, bu gün 10 Ocak...

Öyle güzel, öyle ince, öyle naif mesajlar geldi ki; okurken insanın duygulanmaması elde değil...

Bu duygusal kutlama mesajlarının yanı sıra bir zat- ı muhterem de genel bir mesaj yayınlamış

Sözde bizim yaşadığımız ‘Küre’de yaşıyor gibi görünmeye çalışan...

Ama en başından beri bizim yaşadığımız ‘Küre’deki insan ilişkilerine bir türlü uyum sağlayamayan...

Yediden yetmişe her vatandaşın, her görevlinin ve her gazetecinin kendisinin istediği kalıpta olmamasından mutsuz olan bir zat- ı muhterem!..

Bu gün 10 Ocak Gazeteciler Günü nedeniyle yaşadığı ‘Küre’den bir mesaj yayınlamış..

İlk başta kutlama mesajı bile anlayabilirsiniz ama; bizim ‘Küre’de canla başla çalışan ve görev esnasında her türlü tehlike ve olumsuzluklara karşı göğsünü siper eden gazetecilere ders vermiş adeta..

Zat- ı muhteremin kendilerinin yaşadığı ‘Küre’de, gazetecilerin nasıl görev yaptıklarını araştırma gereği bile duymadım; ancak öğretmeye çalıştığı akademik bilgileri bizim yaşadığımız ‘Küre’deki gazeteciler zaten biliyor; hakkıyla uyguluyor!..

Bu uygulama sırasında bilgi, beceri ve tecrübelerini hakkaniyetle kullanıyorlar...

Zat- ı muhteremin yaşadığı ‘Küre’deki basın ahlakı sahaya nasıl yansıyor; onu da araştırma gereği duymadım zaman israfı açısından...

Eğer bir vatandaşın mağduriyeti ve bazı kurumlara ulaşamamasından kaynaklanan sonunlar tamamen tarafsız, araştırılarak kamuoyuna servis edilebiliyorsa, bunda ilkesizlik aramanın altında yatan düşünceyi anlamakta hayli zorlanıyorum...

Eğer bir olay, yaşam veya doğal afetlerin haber değeri varsa gerçek bilgi, belge ve fotoğraflarla kamuoyuna servis edilmesinde nasıl bir ard niyet aranabilir?

Ki; ülkesini, milletini, vatanını ve bayrağını seven hiç bir gazetecinin de böyle duygu ve saplantılar içinde olabileceğini düşünmüyorum.

Ama muhterem, eğer sizlerin bütün gazetecileri tek bir kalıptan çıkarma gibi niyetiniz varsa da; bu niyete saygı göstermem asla beklenemez/beklenmemeli!

Tavsiyem ise, kalıba koymak istediklerinizle yetininiz, muterem!..

Tüm gazeteci dostlarımın günlerini kutlar, hepsine saygı vesevgiler sunarım...

Bu arada, içinde bulunduğumuz mevcut durumdan bir an önce kurtulabilmemiz için lütfen hep birlikte elimizdeki en etkili silahları yılmadan, usanmadan kullanalım:

Maske+sosyal mesafe+hijyen...

Sürç- u lisan ettimse affola.

Kalınız sağlıcakla...

Yazarın Diğer Yazıları

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code
Yorum Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık